Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbójnickie tańce, lekarze i Japończycy. Co się działo na dachu Pałacu Prasy?

Oliwia Kopcik
Oliwia Kopcik
Zespół regionalny ze Spisza podczas pobytu w Krakowie
Zespół regionalny ze Spisza podczas pobytu w Krakowie NAC
Miejsce, na którym powstał jeden z krakowskich zabytków, nosiło nazwę „Psia górka”. Wcześniej, w latach 50. XIX wieku, wybudowano tam kamienicę mieszkalną. Nazwa wywodzi się z legend, które mówiły, że wcześniej na tym miejscu miał znajdować się cmentarz kalwiński – kalwinów nazywano „psami”.

Od cmentarza do Pałacu

W 1920 roku budynek został wykupiony przez spółkę Bazar Polski, która na miejscu kamienicy wybudowała dom towarowy. Niestety nowoczesna „galeria handlowa” nie przyjęła się w Krakowie, a spółka ogłosiła bankructwo. Cztery lata później, w 1924 roku, gmach wykupił Marian Dąbrowski. Tak budynek stał się siedzibą „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” - pierwszego ogólnopolskiego dziennika.

Później swoje miejsce znajdowały w budynku kolejne redakcje. Wydawano tam m.in. tygodniki „Światowid”, „Na szerokim świecie”, „Wróble na dachu”, „Raz, dwa, trzy” i „Tajny detektyw” oraz dzienniki: „IKC” oraz „Tempo dnia”. Z „Psiej górki” urodził się Pałac Prasy.

Życie całą dobę

Wnętrze budynku nigdy nie zasypiało. W ciągu dnia korytarzami spacerowali członkowie redakcji, interesanci i goście. Pod budynkiem ustawiały się grupy czytelników, którzy starali się dostrzec, co widnieje na wywieszonych w witrynach stronach gazet. W latach 30. XX wieku na froncie Pałacu zainstalowano elektryczną tablicę, na której wyświetlane były najświeższe wiadomości.

W nocy przez szyby można było zajrzeć do oświetlonego wnętrza Pałacu, gdzie nad kolejnym wydaniem gazety pracowali drukarze. O świcie spod budynku odjeżdżały już ciężarówki, które miały dostarczyć świeży numer „Kuriera” do punktów sprzedaży.

Bal dzikich i niezadowolonych artystów malarzy w Krakowie.

Kraków. Co robili artyści, gdy nie tworzyli? Oto ich życie z...

Krążownik Wielopole

Podczas wojny budynek zajęli Niemcy, którzy wydawali tam swoje gazety gadzinowe. W 1945 roku w Pałacu pojawiła się nowa redakcja - „Dziennik Krakowski”, przekształcony z czasem w „Dziennik Polski”. Później dołączyły do niego m.in. „Echo Krakowa”, „Tempo” i „Gazeta Krakowska”, jednak tylko „Dziennik” funkcjonował tam aż do 2011 roku.

Mieszkańcom Krakowa budynek kojarzył się z przecinającym fale okrętem, dlatego zaczęto nazywać go „Krążownikiem Wielopole”.

Podczas wszystkich lat funkcjonowania Pałacu Prasy odwiedzało go wiele ważnych osobistości – artyści, politycy czy wojskowi. Ulubionym miejscem na pamiątkowe fotografie stał się dach budynku, skąd rozciąga się piękny widok na całe miasto. Co działo się na najwyższej kondygnacji Pałacu Prasy?

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska