Zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta jest bardzo ważna zarówno dla naszego samopoczucia, jak i zdrowia. Dotyczy to w szczególności osób starszych. Wraz z upływem lat metabolizm zwalnia, maleje również zapotrzebowanie na kalorie. Dużym problemem wśród osób starszych jest również zaburzenie łaknienia.
Wraz z upływem lat, organizm potrzebuje innych witamin i produktów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Latem seniorzy powinny zadbać, aby w kuchni znalazły się przede wszystkim sezonowe warzywa i owoce.
Zmiana... na lepsze
Bardzo często nawyki żywieniowe osób starszych pozostają takie same, jak kilkadziesiąt lat wcześniej. To w połączeniu z brakiem regularnej aktywności fizycznej skutkuje wzrostem masy ciała, co z kolei prowadzi do wielu schorzeń. Jak się przed tym chronić? Ograniczajmy spożycie produktów wysokoprzetwo-rzonych do minimum, unikajmy białego pieczywa, nadmiaru cukru, soli i pikantnych przypraw. Ochotę na słodkie zaspokajajmy spożywając owoce, jednak tutaj też warto zachować umiar. Poza tym do każdego posiłku powinniśmy jadać porcję gotowanych warzyw. Niezwykle ważna jest również regularność i objętość posiłków.
Witaminy i minerały
W diecie seniora obfite i kaloryczne posiłki nie są potrzebne. Wraz z wiekiem i spowolnieniem metabolizmu maleje bowiem zapotrzebowanie na kalorie, choć jest to oczywiście zależne od stanu zdrowia konkretnej osoby. Warto pamiętać, żeby w menu seniora uwzględniać tłuszcze pochodzące z ryb, ale i te roślinne wysokiej jakości, będące źródłem cennych kwasów omega-3 i omega-6. W codziennej diecie nie może również zabraknąć witamin A, E, C i D oraz tych z grupy B, a także kwasu foliowego.
Osoby starsze powinny dbać o swój układ odpornościowy. Aby go wzmocnić, warto uwzględniać w diecie produkty bogate w cynk. Są to między innymi ryby, kapusta i wątróbka. Dodatkowo, cynk wpływa na zachowanie zmysłu smaku oraz ma swój udział w syntezie insuliny, dzięki czemu pozwala ograniczyć podwyższony poziom glukozy we krwi.
Nie zapominajmy też o wapniu, ważnym zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku. Wapń jest podstawowym budulcem mocnych kości i zębów, wpływa także na gęstość krwi i impulsy nerwowe. Znajdziemy go w serach, mleku, suszonych owocach i, warzywach.
TOP 6 produktów, które idealnie sprawdzą się w diecie senior...
Latem niech będzie lżej
Lato to głównie okres upałów, które szczególnie mocno doskwierają osobom starszym i są dla nich często niebezpieczne. Odpowiednio dopasowana dieta pomoże przetrwać w cieplejsze dni i poczuć się lepiej. Lekka kuchnia, warzywa i owoce sezonowe oraz dużo płynów - to klucz do sukcesu.
Ciężkie, smażone potrawy najlepiej zastąpić lekkimi daniami gotowanymi na parze lub z grilla. W upalne dni ważne jest również nawadnianie organizmu. Osoby starsze powinny pić dużo naturalnej wody mineralnej i ziołowych herbat. Doskonale sprawdzą się także świeżo wyciskane soki oraz samodzielnie przygotowywane koktajle.
Dieta lekarstwem
W niektórych przypadkach dieta może pełnić również funkcje lecznicze. Osoby starsze często borykają się ze schorzeniami wątroby. W tym przypadku konieczna jest dieta lekkostrawna, ograniczająca wszelkiego rodzaju tłuszcze. Posiłki muszą być podawane regularnie od 4 do 5 razy dziennie. Starajmy się unikać produktów wzdymających, takich jak fasola i inne rośliny strączkowe czy cebula, ostro przyprawionych potraw oraz surowych warzyw i owoców. Wielu seniorów zmaga się z cukrzycą. Choroba wymaga dużej dyscypliny w zakresie stosowanej diety i przemyślanych potraw, które uchronią przed zbyt wysokim stężeniem cukru. W takim przypadku warto jadać od 5 do 7 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Chudy nabiał, produkty gruboziarniste, oleje roślinne i warzywa - te produkty w diecie cukrzyka powinny znaleźć się codziennie. Bezwzględnie unikajmy tłuszczu, szczególnie tego w produktach mięsnych oraz słodyczy i cukrów.
Nie rezygnuj ze sportu
Logiczne jest, że w pewnym wieku nie jesteśmy w stanie uprawiać sportu o tej samej częstotliwości i nasileniu, co osoby młode. Nie należy jednak zupełnie rezygnować z aktywności. Wybierzmy ćwiczenia, które przyniosą pozytywne efekty bez ryzyka kontuzji. Świetnym wyborem będzie aqua aerobik, joga czy nordic walking. Aby mocniej się zmobilizować do ruchu, warto znaleźć sobie miłe towarzystwo, w którym dużo raźniej będzie ćwiczyć. Regularna aktywność sprawi, że do późnych lat będziemy cieszyć się zdrowiem i sprawnością. Ruch ma również świetny wpływ na serce i układ krążenia.
Seniorze, nie rezygnuj ze sportu.
Aktywność fizyczna ma wiele zalet. Sport przede wszystkim:
- zapobiega otyłości i nadwadze,
- poprawia stan stawów i zapobiega ich sztywnieniu,
- poprawia krążenie,
- wzmacnia serce,
- poprawia kondycję i siłę mięśni,
- wspomaga koordynację ruchową,
- poprawia samopoczucie, co jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego,
- pozwala budować nowe znajomości i przyjaźnie.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Pijani zrzucili wersalkę pod pędzący pociąg
Źródło:vivi24
