MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zjawiskowa Dolina Eliaszówki z eremickim mostem i źródełkami. Zobacz jak tu pięknie. Pojawiają się szanse na zabezpieczenie uroczych ruin

Barbara Ciryt
Zachwycające ruiny mostu zwanego diabelskim lub anielskim w Czernej
Zachwycające ruiny mostu zwanego diabelskim lub anielskim w Czernej www.zdjeciakrzeszowice.pl/Marek Wojciechowski
To była prawdziwa perełka architektury - dawny most eremicki, który przypominał akwedukt rzymski. Dziś to ruina, ale niezwykła. Most ze względu na dawne legendy zwany jest diabelskim albo anielskim, jak kto chce. Potrzebuje sporych funduszy, żeby przyciągać turystów i zachwycać. Jest na to szansa. Jest pomysł, żeby most zabezpieczyć, może odbudować, zadbać o inne elementy małej architektury w dolince, której dnem płynie urokliwy potok. Tę zjawiskową Dolinę Eliaszówki trzeba zobaczyć. Mamy ją na zdjęciach.

Tak wygląda tajemnicza Dolina Eliaszówki

Dolina u podnóża Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej to tereny objęte ochroną. W 1989 roku ustanowiono tutaj rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki o powierzchni 110 hektarów. Rezerwat objął tereny eremu, z którym związane są powstałe tutaj - w XVII wieku - obiekty architektoniczne wkomponowane w przyrodę doliny.

Zjawiskowy most diabelski lub anielski

Jest tu niezwykły, arkadowy, eremicki most, z którego zostały tylko ruiny. Powstał w latach 1671-1691. Przez te 20 lat budowali go pustelnicy, żeby połączyć klasztor z drogą siedlecką prowadząca do majątku zakonnego w Siedlcu. Most miał 18 metrów wysokości, 120 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Na kamiennych filarach, grubych na dwa metry powstało 11 arkad z kamiennymi balustradami i figurami świętych. Dlatego most zwano anielskim. Ale tutejsi mieszkańcy opowiadali związane z nim tajemnicze legendy. Jedna o diabłach, które robią na moście zjazd raz w roku. Inna o skarbie pod mostem, którego pilnuje diabeł i czyha na największych grzeszników. Te legendy miały wpływ na nazwanie mostu diabelskim.

Most eremicki w Czernej to wielki obiekt, jak na tę niewielką dolinę. Był porównywalny do rzymskich akweduktów.

Wacław Gregorczyk, burmistrz gminy Krzeszowice jeszcze w 2023 r. myśląc o remoncie zabytku mówił: To piękne miejsce w naszej gminie, dlatego mamy pomysł, żeby odnowić, zabezpieczyć, po prostu zająć się tym starym mostem eremickim przez jednych nazywany diabelskim, przez innych anielskim. Ale nie tylko nim, także innymi obiektami w tej dolinie. Są tu też ciekawe groty w skałkach, źródełka i elementy architektoniczne, pozostałości po dawnych obiektach klasztornych.

Współpraca gminy Krzeszowice i klasztoru w Czernej

Gmina współpracuje z Klasztorem Karmelitów Bosch w Czernej. Starają się wspólnie szukać dotacji na odnowienie doliny. Zakonnicy zaczęli wstępne prace od oczyszczenia tego terenu z chaszczy, krzewów i samosiejek. Jednak nie mają pieniędzy na odnowienie zabytków sprzed czterech wieków.

Rozmowy o odnowieniu ciekawych elementów Doliny Eliaszówki były już pandemią. Potem wszystko utknęło. Jednak samorządowcy chcą zwrócić uwagę turystów na tę okolicę i piękne przyrodniczo miejsce.

Podpisany został przed pandemią w 2018 roku list intencyjny mówi o utworzeniu parku kulturowego w Czernej. Chodzi o wyeksponowanie walorów krajobrazowych, przyrodniczych i kultywowanie dziedzictwa atrakcyjnych miejsc z uwzględnieniem cenionych obiektów sakralnych, architektonicznych i muzealnych, znajdujących się w obrębie Klasztoru Karmelitów Bosych i tzw. Wielkiej Klauzury Papieskiej dawnego eremu p.w. Św. Eliasza w Czernej.

W ramach porozumienia gminy z zakonnikami z Czernej udało się wyremontować parking przy klasztorze i drogi do sanktuarium. Są też marzenia, plany, pomysły, żeby zdobyciu funduszy na remont zabytkowej architektury w dolinie. Trzeba pozyskać kilka milionów na zabezpieczenie i odbudowę eremickiego mostu oraz innych obiektów, a potem stworzenie ścieżki turystycznej wokół murów klasztornych i zabezpieczenie źródełek m.in. źródełka miłości.

Kąpielisko w Januszowicach z przystanią dla kajaków

Urocze kąpielisko pod Krakowem. Miejsce rekreacji z piękną w...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska