Tak wygląda tajemnicza Dolina Eliaszówki
Dolina u podnóża Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej to tereny objęte ochroną. W 1989 roku ustanowiono tutaj rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki o powierzchni 110 hektarów. Rezerwat objął tereny eremu, z którym związane są powstałe tutaj - w XVII wieku - obiekty architektoniczne wkomponowane w przyrodę doliny.
Zjawiskowy most diabelski lub anielski
Jest tu niezwykły, arkadowy, eremicki most, z którego zostały tylko ruiny. Powstał w latach 1671-1691. Przez te 20 lat budowali go pustelnicy, żeby połączyć klasztor z drogą siedlecką prowadząca do majątku zakonnego w Siedlcu. Most miał 18 metrów wysokości, 120 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Na kamiennych filarach, grubych na dwa metry powstało 11 arkad z kamiennymi balustradami i figurami świętych. Dlatego most zwano anielskim. Ale tutejsi mieszkańcy opowiadali związane z nim tajemnicze legendy. Jedna o diabłach, które robią na moście zjazd raz w roku. Inna o skarbie pod mostem, którego pilnuje diabeł i czyha na największych grzeszników. Te legendy miały wpływ na nazwanie mostu diabelskim.
Most eremicki w Czernej to wielki obiekt, jak na tę niewielką dolinę. Był porównywalny do rzymskich akweduktów.
Wacław Gregorczyk, burmistrz gminy Krzeszowice jeszcze w 2023 r. myśląc o remoncie zabytku mówił: To piękne miejsce w naszej gminie, dlatego mamy pomysł, żeby odnowić, zabezpieczyć, po prostu zająć się tym starym mostem eremickim przez jednych nazywany diabelskim, przez innych anielskim. Ale nie tylko nim, także innymi obiektami w tej dolinie. Są tu też ciekawe groty w skałkach, źródełka i elementy architektoniczne, pozostałości po dawnych obiektach klasztornych.
Współpraca gminy Krzeszowice i klasztoru w Czernej
Gmina współpracuje z Klasztorem Karmelitów Bosch w Czernej. Starają się wspólnie szukać dotacji na odnowienie doliny. Zakonnicy zaczęli wstępne prace od oczyszczenia tego terenu z chaszczy, krzewów i samosiejek. Jednak nie mają pieniędzy na odnowienie zabytków sprzed czterech wieków.
Rozmowy o odnowieniu ciekawych elementów Doliny Eliaszówki były już pandemią. Potem wszystko utknęło. Jednak samorządowcy chcą zwrócić uwagę turystów na tę okolicę i piękne przyrodniczo miejsce.
Podpisany został przed pandemią w 2018 roku list intencyjny mówi o utworzeniu parku kulturowego w Czernej. Chodzi o wyeksponowanie walorów krajobrazowych, przyrodniczych i kultywowanie dziedzictwa atrakcyjnych miejsc z uwzględnieniem cenionych obiektów sakralnych, architektonicznych i muzealnych, znajdujących się w obrębie Klasztoru Karmelitów Bosych i tzw. Wielkiej Klauzury Papieskiej dawnego eremu p.w. Św. Eliasza w Czernej.
W ramach porozumienia gminy z zakonnikami z Czernej udało się wyremontować parking przy klasztorze i drogi do sanktuarium. Są też marzenia, plany, pomysły, żeby zdobyciu funduszy na remont zabytkowej architektury w dolinie. Trzeba pozyskać kilka milionów na zabezpieczenie i odbudowę eremickiego mostu oraz innych obiektów, a potem stworzenie ścieżki turystycznej wokół murów klasztornych i zabezpieczenie źródełek m.in. źródełka miłości.
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?