Czerwone Wierchy swoją nazwą zawdzięczają właśnie kolorom, jakie przybierają jesienią. Wówczas złoto-rude kolory przybierają trawy, która tam rosną - sit skucina. Kto w ten weekend ruszył w góry oglądać jesień - ten trafił w dziesiątkę.
Wybierając się jednak jesienią w góry, trzeba się odpowiednio do wyprawy przygotować. Wędrowcy powinni pamiętać, że o tej porze roku – nawet jak dzień jest słoneczny – noce w górach są już bardzo chłodne. Dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie ubranie.
Co jednak ważniejsze, może się zdarzyć, że w nocy złapie przymrozek i na skałach pojawi się cienka warstwa lodu.
- My taki lód nazywamy verglas. Jest to bardzo niebezpieczna pokrywa lodowa. Powstaje z wilgoci w pogodne noce. Tej cienkiej warstwy lodu nie widać właściwie na skale. Jest to bardzo niebezpieczne, bo bardzo łatwo się na takim lodzie poślizgnąć i spaść – mówi Rafał Mikler, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. I dodaje, że poruszanie się po takiej nawierzchni jest bardzo trudne – bo ciężko się chodzi w butach, a na raki za wcześniej, by je użyć.
W ciągu dnia, w słońcu lód ten oczywiście się roztopi, jednak zanim do tego dojdzie – może być on śmiertelnym niebezpieczeństwem.
- Innym problemem są także śliskie i mokre porosty na skale. Jest to również warstwa poślizgowa, która często jest przyczyną wypadków w górach – dodaje Rafał Mikler.
Dziura w budżecie Zakopanego, brakuje pieniędzy nawet na pen...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
