MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w programie „Profilaktyka 40 Plus”. Bezpłatne badania już dają korzyści. Zobacz, co obowiązuje od 1 lipca 2024 r.

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Bezpłatne badania profilaktyczne dla osób po 40. już dają korzyści. Lekarze mówią o skutecznym wykrywaniu nadciśnienia, cukrzycy i dyslipidemii u pacjentów, a to umożliwia leczenie i zapobieganie powikłaniom. Od 1 lipca 20224 r. w programie zachodzą zmiany. Zobacz szczegóły.

Spis treści

Czy program „40 Plus” jeszcze działa?

Program pilotażowy „Profilaktyka 40 Plus” wciąż działa i od 1 lipca 2024 roku został przedłużony do końca roku. Właśnie zaczął się piąty rok jego obowiązywania, bo realizowany jest od 1 lipca 2021 roku. Choć wielokrotnie wyznaczano jego koniec, aktualna został data końcowa to 31 grudnia 2024 r. W jego ramach dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych otrzymują wszystkie osoby w wieku powyżej 40 lat.

Lista badań i stojak z próbówkami do medycznych analiz laboratoryjnych
Darmowe badania dla osób 40+ to cała lista badań, w tym osobny pakiet dla kobiet i mężczyzn Dana Neely/Getty Images

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu „Profilaktyka 40 Plus”, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn oraz pakiet wspólny. Mają przyczyniać do odbudowania zdrowia Polaków po pandemii. Jak podsumowano, z pilotażu skorzystało 2,8 mln Polaków z ponad 23 mln uprawnionych osób, z czego prawie 400 tys. zgłosiło się na badania profilaktyczne po raz drugi.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, skierowanie na badania mogą otrzymać osoby, które w roku przeprowadzenia badania ukończą lub ukończyli 40 lat i nie korzystały wcześniej z programu Profilaktyka 40 Plus – albo od udzielenia takich świadczeń upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

„Profilaktyka 40 Plus” – zmiany od 1 lipca

Oprócz wydłużenia terminu, w którym można wykonać badania profilaktyczne, jest jeszcze jedna ważna zmiana. To zawieszenie działania infolinii, która była dostępna pod numerem telefonu 22 735 39 53. Za jej pośrednictwem można było wypełniać ankietę, na podstawie której wystawiane było skierowanie.

Oprócz e-skierowania uczestnicy programu otrzymują możliwość wykonania podstawowych pomiarów, takich jak masa ciała i wskaźnik BMI, a takze ciśnienie tętnicze krwi.

Zobacz także: Najlepszy prezent dla taty na Dzień Ojca to zdrowie. Te badania powinien wykonywać każdy mężczyzna już od 40. roku życia

Jak uzyskać skierowanie na badanie 40 Plus?

Aby wystawić sobie skierowanie na badania 40 Plus, wystarczy zalogować się na swoim IKP (Internetowym Koncie Pacjenta), wejść w zakładkę „Profilaktyka”, a następnie – „Ankiety”, a następnie wypełnić online ankietę. Na podstawie odpowiedzi zostaną dobrane zalecane badania laboratoryjne wraz ze wskazówkami, jak się do nich przygotować.

Ankietę można wypełnić także w przychodni POZ uczestniczącej w badaniu (lista dostępna na tej samej stronie rządowej poświęconej programowi). Jest tam także mapa i wyszukiwarka adresów placówek biorących udział w programie.

Na wystawienie e-skierowania po wypełnieniu ankiety czeka się ok. 2 dni roboczych. W dniu badania należy zgłosić się z dowodem osobistym na badania w placówce realizującej program. Po odebraniu wyników należy skonsultować je z lekarzem.

Co obejmuje pakiet 40 plus?

Pakiet darmowych badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia to tak naprawdę trzy zestawy testów: dla kobiet, dla mężczyzn oraz wspólny.

Pakiet 40 Plus dla kobiet uwzględnia badania takie, jak:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  • stężenie cholesterolu całkowitego lubkontrolny profil lipidowy;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • poziom enzymów wątrobowych we krwi: AlAT, AspAT i GGTP,
  • poziom kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom kwasu moczowego we krwi;
  • krew utajona w kale metodą immunochemiczną (iFOBT).

W pakiecie dla mężczyzn dodano badanie całkowitego antygenu swoistego dla stercza (PSA).

Natomiast w pakiecie wspólnym znalazły się:

  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie wraz z wyliczeniem wskaźnika masy ciała (BMI),
  • ocena miarowości rytmu serca w ramach EKG.
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska