Czytaj także: Narodowy spis powszechny: będzie kara za niespisanie?
Zdaniem Magdaleny Bassary, radnej miejskiej i przewodniczącej dzielnicy II w poprzedniej kadencji, to zdecydowanie za mało.
- To największe centrum administracyjno-sądowe w Krakowie, skupiające najróżniejsze firmy, banki, urzędy - wylicza Bassara. - I nikt się nie przejmuje, aby zabezpieczyć miejsca parkingowe. W 2008 r. właśnie dlatego dzielnica negatywnie zaopiniowała rozbudowę sądu.
MARR dostał już pozwolenie na budowę. Jadwiga Warat-Hapońska, zastępca dyrektora Wydziału Architektury Urzędu Miasta, twierdzi że ma związane ręce.
- Przepisy budowlane nie nakładają na inwestora obowiązku określenia konkretnej liczby miejsc postojowych - wyjaśnia Warat-Hapońska. - Mówią jedynie, że ma on obowiązek urządzić je stosownie do zabudowy i przeznaczenia działki. Wyroki sądowe potwierdzają, że nie mamy prawa narzucać mu, co znaczy "stosownie". W przepisach ogólnych jest luka, a prawa lokalnego, które określałoby, ile powinno być miejsc postojowych, nie ma.
W tym wypadku odpowiedzialność zawodową za zgodność projektu z przepisami ponosi projektant. Łukasz Wengler z firmy AB-Projekt nie ma sobie jednak nic do zarzucenia. Jego zdaniem, wystarczającym usprawiedliwieniem jest fakt, że brak miejsc parkingowych to bolączka wszystkich dużych miast. Zaś proporcje w innych projektach są podobne do tych, które są w stworzonym przez niego. Wengler podkreśla, że więcej kondygnacji parkingu, to dodatkowe koszty. A, jego zdaniem, projektant zawsze bierze się pod uwagę kryteria minimalne, niezbędne. I takie zostały spełnione, więc projekt jest zgodny z prawem.
W budynku o powierzchni 7,3 tys. mkw. może pracować nawet 1200 osób. Ale jak zapewnia Zygmunt Grzesiak, Dyrektor Departamentu Inwestycji i Zarządzania Nieruchomościami MARR, to jedynie przewidywania, które nie muszą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. - Gdy przygotowaliśmy dokumentację, biurowiec miał być wynajęty jednemu z urzędów - tłumaczy. - Potem ta koncepcja upadła. A w prywatnych firmach nie ma tak dużego zatrudnienia. W budynkach o podobnej powierzchni pracuje ok. 300-400 osób.
Dyrektor dodaje, że miejsce gdzie planowana jest budowa nowego biurowca, przy al. Powstania Warszawskiego ma doskonałe połączenia komunikacyjne. A jeśli jednak interesanci zdecydują się przyjechać autem, będą mogli korzystać z okolicznych parkingów. Współwłaścicielem jednego z nich, położonego przy ul. Kordylewskiego, jest MARR.- Zawsze chciałoby się więcej, lepiej, ale musimy brać pod uwagę realia w jakich się poruszamy: wielkość działki i budżet, którym dysponujemy. Składając wniosek o pozwolenie na budowę, przedstawiliśmy propozycję spójną z obowiązującym prawem. A urząd się na nią zgodził - podkreśla.
Sprawdź aktualny rozkład jazdy PKP Kraków
Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**
