"Dziecięce zabawy" to czwarta książka poetycka Justyny Chłap-Nowakowej. Pierwsza, a więc Niewidzialny ślad, ukazała się dziewięć lat temu i była debiutem.
"W tomie Justyny Chłap-Nowakowej (...) jest sporo wierszy zrodzonych z tęsknoty za czasem dzieciństwa – wypełnionym śpiewem, tańcem, marzeniami. Czas tych zabaw to czas świąteczny, jak chociażby już w pierwszym wierszu "Kiedyś znów będziemy mali". Patrzeniu na starą fotografię z widokiem wiejskich dzieci towarzyszy jednak charakterystyczne dla postawy poetyckiej autorki pytanie o ciąg dalszy i wyznanie własnej niewiedzy dotyczącej tego, co było „potem”. Jest tu też nadzieja w trwaniu „śpiewu”, który jest śladem tamtych zabaw. Ten śpiew – szerzej o tym za chwilę – ocalał w samej poezji, która jest jedynym pomostem do genialnej epoki dzieciństwa, a zarazem jej odległym echem. (...) u Justyny Chłap-Nowakowej dzieciństwo nie jest absolutyzowane. Wycieczkom ku dziecinnej przeszłości towarzyszy w tych wierszach gest – męskiej, chciałoby się powiedzieć – akceptacji dorosłości i mijającego czasu. Tak jest w "Żegnaniu z Piotrusiem Panem" - napisał o wierszach autorki prof. Maciej Urbanowski, historyk i krytyk literacki z UJ.
Wspomniany wiersz możecie przeczytać poniżej:
"Pozostać, tak jak Piotruś Pan,
stare uciekające wciąż dziecko –
od czego? Ku czemu? Aż po wieczność?
Nie, przecież nie chcę. Nie.
(…)
Dopomóż, Panie, dorosnąć."
Spotkanie z autorką najnowszego tomiku wierszy pt. „Dziecięce zabawy”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Biały Kruk, odbędzie się 16 grudnia 2022 r. (piątek) o godzinie 18.00 przy Bibliotece Kraków, ul. Szczepańska 1. Spotkanie poprowadzi prof. Maciej Urbanowski. Wiersze przeczyta prof. Andrzej Nowak.
Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie z autografem autorki. Wstęp na wydarzenie wolny.
Justyna Chłap-Nowakowa - Urodzona w 1965 roku. Historyk literatury z tytułem doktora. Wykładowca akademicki, krytyk literacki, poetka, redaktorka. Publikowała m.in. w „Arcanach”, „Ethosie”, „Perspektywach Kultury”. Jej zainteresowania oscylują wokół poezji emigracyjnej XX wieku oraz tradycją i kulturą narodową. Jako poetka debiutowała w 2013 roku tomem „Niewidzialny ślad”. Za tomik poezji "W alfabetycznym nieporządku" została nominowana do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego 2017. Opublikowała m.in. monografię Sybir, Bliski Wschód, Monte Cassino. Środowisko poetyckie 2. Korpusu (2004), Dwór polski (współautorstwo, 2007), jak również kilka antologii, w tym Najpiękniejsze polskie kolędy i pieśni (2002), Jeszcze Polska… Klasyka polskiej poezji patriotycznej (2015), „…Nie zginęła”. Antologia współczesnej polskiej poezji (2019). Wydała cztery tomy poezji: Niewidzialny ślad (2013), W alfabetycznym nieporządku (2016), Opowieści Złotego Kota (wiersze dla dzieci, 2018) i Malowane ochrą (2020).
Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie