Piękna słoneczne pogoda zachęciła wiele osób do górskich wędrówek. Spory ruch był nad Morskim Okiem, w rejonie Hali Gąsienicowej, na Kasprowym Wierchu, czy na Hali Kondratowej. Niestety, nie wszystkim udało się bezpiecznie wrócić do domów.
- W sobotę musieliśmy interweniować trzy razy. W dwóch przypadkach urazów kolan doznali narciarze skitourowi. Było to w rejonie Hali Gąsienicowej i Goryczkowej. W obu przypadkach poszkodowani narciarze zostali przetransportowani do szpitala w Zakopanem na pokładzie śmigłowca ratunkowego - mówi Jacek Broński, ratownik TOPR.
Trzecim poszkodowanym okazał się turysta pieszy, który doznał urazy stawu skokowego nad Morskim Okiem. W tym przypadku mężczyzna został samochodem TOPR zwieziony do szpitala w Zakopanem.
Jak dodaje ratownik, na szczęście obeszło się bez wypadków lawinowych.
W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony. W godzinach popołudniowych, w miejscach nasłonecznionych robi się mokry i grząski. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Po stronie zawietrznej występują depozyty z nawianego śniegu. Dodatkowym utrudnieniem jest wzmagający się silny wiatr. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk miejscami jest ślisko i występują oblodzenia, zwłaszcza w godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych. Po południu, w miejscach nasłonecznionych śnieg robi się mokry oraz tworzy się breja i błoto pośniegowe.
Planujący wycieczki w góry powinni pamiętać, że ze względów przyrodniczych do odwołania zostają zamknięte szlaki turystyczne w rejonie Doliny Gąsienicowej.
Zamknięte szali:
1. Schronisko "Murowaniec" (Hala Gąsienicowa) - Czarny Staw Gąsienicowy - Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski)
2. Czarny Staw Gąsienicowy - Mały Kościelec - Karb - Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny)
3. Zielony Staw Gąsienicowy - Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski)
4. Czarny Staw Gąsienicowy - Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty)
5. Zmarzły Staw - Kozia Dolinka - Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty)
6. Kozia Dolinka - Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony)
7. Kozia Dolinka - Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny)
Zamknięte zostają również drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej - w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.
Zamknięte są dla ruchu turystycznego i narciarskiego są także szlaki:
1. Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Dolina Pańszczyca – Przełęcz Krzyżne - Dolina Pięciu Stawów Polskich – w obu kierunkach (szlak żółty)
2. Dolina Pańszczyca - połączenie pomiędzy szlakiem zielonym, a żółtym – w obu kierunkach (szlak czarny)
3. Skrajny Granat – Przełęcz Krzyżne, w obu kierunkach (szlak czerwony)
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
