Chodzi o prace prowadzone przy odwiercie, który ma osiągnąć głębokość 7 km. Jeśli się uda osiągnąć tą głębokość, będzie to najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. Docelowo odnaleziona pod ziemią gorąca woda będzie wykorzystana do ogrzewania domów w Szaflarach, a także w mieście Nowy Targ.
Do wstrzymania prac wiertniczych doszło, gdy udało się osiągnąć głębokość 6035 metrów. - Firma, która prowadzi prace, uznała, że silnik urządzenia top drive trzeba wymienić. To silnik, który obraca całym przewodem, na dole którego znajduje się świder – wyjaśnia Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary.
Okazało się, że na skutek eksploatacji silnik zaczął słabiej pracować. Były dwie możliwości dalszego działania – naprawa starego silnika albo wymiana na nowy. Firma prowadząca prace zdecydowała się wymienić silnik na nowy. - Ten jest już zamówiony i niebawem dotrze do Szaflar. Wznowienie prac planowane jest na 22 sierpnia – mówi Szkaradziński.
Wcześniej, w kwietniu, również doszło do wstrzymania prac. Wówczas na głębokości 5900 metrów okazało się, że grunt zaczął się obsypywać. Jak wyjaśniał wówczas "Gazecie Krakowskiej" Radosław Kilarski, kierownik wiertni w Szaflarach, konieczne było ustabilizowanie formacji skalnej poprzez wykonanie ok. 100 metrów korka cementowego. Ten ponownie został przewiercony i prace były dalej kontynuowane.
Dodatkowo okazało się, że skała na głębokości 5900 metrów jest bardzo twarda. Takiej warstwy geolodzy spodziewali się zupełnie gdzie indziej. Skała jest na tyle twarda, że niszczyła wiertła. Dlatego konieczne było zamówienie nowych wierteł z twardszego stopu.
Mimo przejściowych problemów, w odwiercie już udało się znaleźć dwa zbiorniki z wodą, gdzie w jednym z nich woda ma temperaturę 110 stopni Celsjusza. Naukowcy spodziewają się trzeciego zbiornika, gdzie temperatura wody może być o wiele wyższa – w granicach nawet 180 stopni Celsjusza.
Równocześnie z pracą przy odwiercie w Szaflarach prowadzone są prace związane z budową magistrali ciepłowniczej. Obecnie zarówno gmina Szaflary jak i miasto Nowy Targ ogłosiły przetargi na budowę magistrali. - Spodziewamy się, że do końca sierpnia będziemy już mieli oferty firm zainteresowanych wykonaniem tego odwiertu – mówi Rafał Szkaradziński.
Jeśli na etapie budowy magistrali i kolejnych etapach wiercenia nie pojawią się jakieś niespodzianki, pierwsze domy będą mogły podłączyć się do nowej sieci geotermalnej w 2025/2026 roku.
Zakopiańskie Kuźnice otwarte! Od rana ruch jak w ulu, choć t...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
