Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz stary i nowy Kraków na zdjęciach Bielców i wygraj konkurs

Katarzyna Kachel
Okładka katalogu, który jest nagrodą w konkursie
Okładka katalogu, który jest nagrodą w konkursie
Jest 3 maja 1939 roku. Na Błonia przychodzi cały Kraków, by podziwiać defiladę. Harcerze ustawiają się w dwuszeregu, konie cicho charczą, przy tankietkach na baczność stają żołnierze. Fotografuje ich wszystkich Paweł Bielec. Dokładnie tak jak potrafi, zwracając uwagę na szczegóły, które inni pominęliby. Na jego zdjęciach widać grymasy, miny i pozy każdego uczestnika.

Z miliona zdjęć, wśród których znajdziemy znanych artystów, słynnych profesorów, dostojnych księży, córka i wnuczka Pawła Bielca wybrały właśnie te z ostatniej przed wojną defilady. Ten cykl fotografii zainauguruje Galerię Sztuki przy pl. Inwalidów 6. Obok zdjęć Bielca swoje fotografie i obrazy zaprezentuje jego wnuczka Katarzyna.

Życie zapisane na kliszach Bielców

- Proszę zobaczyć, widać na nich dokładnie każdy szczególik - podkreśla Barbara, córka Pawła Bielca, pokazując fotografie z Błoń. Faktycznie, wystarczy zrobić zbliżenie, by dostrzec uśmiech muzyka z orkiestry, czy podglądnąć, którzy harcerze ucięli sobie pogawędkę podczas uroczystości. Takich zdjęć, które zatrzymały w kadrze międzywojenny, wojenny i już wolny Kraków, zostało po Bielcu tysiące. Są niezwykłą czarno-białą historią miasta i ludzi, takich jak Jan Kiepura, Karol Wojtyła czy Marek Grechuta, którzy się w studiu Bielca fotografowali.

- Chciałyśmy pokazać ludziom te wyjątkowe klisze, stąd pomysł, by poszerzyć naszą działalność - tłumaczy Katarzyna Bielec, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych. Od 14 kwietnia w atelier przy pl. Inwalidów będzie sobie można nie tylko zrobić świetny portret, ale i zwiedzić wystawę. Galeria Sztuki Bielec Dom Fotografii i Malarstwa właśnie rusza. - To miejsce, które będzie promować niebanalną fotografię artystyczną, malarstwo i zdolnych ludzi - informuje Barbara.

Paweł Bielec to legenda Krakowa. Mistrz portretu i światła otworzył studio w maju 1938 roku. Pracował w nim razem z żoną Marią z Michnowskich, córką znanego polskiego fotografa. Nie zamknął zakładu nawet podczas okupacji. Robił zdjęcia z wielką pasją i miłością do końca XX wieku. Do śmierci był wierny czarno-białej fotografii.

Wernisaż prac Pawła Bielca i Katarzyny Bielec 14 kwietnia o godz. 19 przy pl. Inwalidów 6. Wystawę można oglądać do 12 maja, w godzinach pn.-pt. 11-18, sob. 11-14.

Dla naszych czytelników mamy cenne nagrody!

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: W jakim mieście mają początek tradycje fotograficzne rodziny Bielców? Nagrodzimy 4 osoby, które jako pierwsze wyślą maila z prawidłową odpowiedzią. Nagrodami są katalogi z dedykacją Pani Katarzyny Bielec oraz 20% zniżki na zdjęcia sprzedawane w galerii Bielców.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected]. Prosimy o nadsyłanie w mailu Państwa danych kontaktowych. O wygranych będziemy informować drogą mailową.

Zobacz, jak król Bollywood przechadzał się po krakowskim Rynku Głównym [ZDJĘCIA]
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: "Kibole z sąsiedniego osiedla polowali na mojego syna"
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska