Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób kabaret i przeżyj z nim prawie 40 lat. Leszek Bolanowski i Ergo z Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Leszek Bolanowski to sądecki nauczyciel, dziennikarz, autor piosenek, książek i widowisk scenicznych
Leszek Bolanowski to sądecki nauczyciel, dziennikarz, autor piosenek, książek i widowisk scenicznych fot. Janusz Bobrek
Przez prawie cztery dekady sądecki kabaret Ergo dostarczał wiele śmiechu i wzruszeń. Nikt nie zliczy, ile zagrał koncertów, ale z policzalnych osiągnięć można wymienić nagrody, chociażby na słynnej Pace, i cztery płyty. Teraz Ergonauci i ich lider Leszek Bolanowski zostali wyróżnieni przez Radę Miasta Nowego Sącza.

Dokładnie trzydzieści lat temu Leszek Bolanowski wraz z kabaretem Ergo (i setkami innych osób) przygotował plenerowe widowisko „Noc św. Justa” z okazji 700-letniej rocznicy lokacji Nowego Sącza. To niezwykłe wydarzenie do dziś jest z sentymentem wspominane wśród mieszkańców. Teraz podczas uroczystości rocznicowych wraz z przyjaciółmi z kabaretu zostanie uhonorowany Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”.

W kabarecie można więcej

Był listopad 1983 rok. Polonista Leszek Bolanowski od trzech lat mieszkał w Nowym Sączu i wpadł na pomysł, aby stworzyć kabaret. Wcześniej występował już w liceum i na studiach w Krakowie, ale teraz zamarzyło mu się profesjonalne kabaretowanie. Pisać potrafił, i refleksyjnie i śmiesznie, więc celował w muzyków, aby nad Dunajcem i Kamienicą stworzyć swoją Piwnice pod Baranami.

Ludzi specjalnie nie znałem, z wyjątkiem własnej żony, która wcześniej występowała na scenie m.in. na festiwalu piosenki studenckiej. Musiałem tę ekipę dobrać, a to łatwe nie było, ale z trudem udało się skompletować to towarzystwo – wspominał w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

Przez lata przez Ergo przewinęło się wiele osób. Od początku jest z nim związany gitarzysta Paweł Ferenc.

W latach 80. współpracowałem ze Scena Poetycką Teatru Robotniczego w Nowym Sączu, grałem też w różnych zespołach muzycznych m.in. Palma naszego tatusia, który działał przy MDK w Nowym Sączu. Z zespołem braliśmy udział w wielu przeglądach i konkursach zdobywając laury. Moja ówczesna aktywność muzyczno-sceniczna została zauważona min. przez Olgę i to chyba za jej przyczyną zostałem zaproszony do współpracy z tworzącym się kabaretem. Poznałem wówczas Olgę i Leszka, a w MDK naszą wspaniałą pianistkę śp. Halinę Słowik. I tak to się zaczęło – wspomina Ferenc.

Pierwsze lata kabaretu to pasmo niemałych sukcesów. Ergo stało się dla jego członków odskocznią od szarej rzeczywistości, a na scenie, zwłaszcza w piosenkach, mimo cenzury, można było powiedzieć więcej. Programy Bolanowskiego i przyjaciół docenili jurorzy takich konkursów jak PaKA w Krakowie (III, II i III miejsce), Złoty Róg w Zakopanem (I miejsce) czy Biesiada Satyry i Humoru w Lidzbarku Warmińskim (III miejsce). W 1996 roku Ergo nagrało swoją pierwszą z czterech płyt „Krucjatę do Europy” (aktualnie powstaje piaty album), a końcówka ubiegłego wieku przyniosła jeszcze inną ciekawą formę prezentowania artystycznych dokonań, Sądeckie Benefisy, na których gościli m.in. Jerzy Hoffman, Janusz Olejniczak czy Zofia Rysiówna. Publiczność bawiona była zarówno barwną rozmową Bolanowskiego z gośćmi jak i występami Ergo.

Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza

We wtorek 8 listopada kabaret Ergo (Leszek i Olga Bolanowscy, Paweł Ferenc, Andrzej Józefowski, Ewa Dubińska, Krzysztof i Małgorzata Bielowie oraz Marek Czechowski) na uroczystej sesji odznaczeni zostaną Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”. Leszek Bolanowski odbierze odznaczenie także indywidualnie za działalność artystyczną (oprócz kabaretu ma na swoim koncie wiele innych dokonań scenicznych, a także książkowych) i pedagogiczną. Polonista przez 39 lat związany był z II Liceum Ogólnokształcącym. Tu oprócz uczenia był m.in. pomysłodawcą i przez 25 lat głównym organizatorem i recenzentem Festiwalu Form Kabaretowych „FAFIK”.

To wspaniała inicjatywa, pomagająca kilku pokoleniom młodzieży w postawieniu pierwszego kroku na prawdziwej scenie, przed prawdziwą publicznością, mająca ogromne walory edukacyjne i wychowawcze. Ucząca jednocześnie przełamywania barier w wystąpieniach publicznych – chwali radny Leszek Zegzda, przewodniczący Komisji kultury.

Wspominamy zmarłych w 2022 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska