Tydzień temu na swoim facebookowym profilu OSP Florynka opublikowała zdjęcie wykonane przez mieszkańca Binczarowej, który uchwycił zwierzę przypominające młodą pumę. Sprawą zainteresowało się Nadleśnictwo Nawojowa, które skontaktowało się z autorem fotografii. Leśnicy wybrali się nawet w teren ale przez odwilż nie udało się odczytać tropów.
W środę, 22 lutego, sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że nietypowy zwierz znów był widziany na terenie gminy Grybów. Tym razem w Kąclowej oraz Cieniawie, zaledwie 300 metrów od wyciągu narciarskiego.
Kom. Justyna Basiaga, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, potwierdza, że zgłoszenia dokonał sołtys wsi Cieniawa. Zwierzę przypominające pumę miał widzieć jeden z mieszkańców, który zdaniem sołtysa jest osobą wiarygodną.
- Policjanci zostali skierowani we wskazane miejsce i przeszukali pobliski rejon ale nie udało im się trafić na zwierzę, ani na jego tropy – zaznacza rzeczniczka sądeckiej policji. - Powiadomione zostało też Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Jak się okazuje to już drugie zgłoszenie dotyczące dużego, beżowego kota, który przypomina pumę, jakie trafiło do PCZK.
- Weryfikujemy te zgłoszenia, a o pomoc poprosiliśmy lokalne koła łowieckie oraz nadleśnictwa działające w tym regionie. Na razie nikt nie potwierdził obecności takiego zwierzęcia - podkreśla Ryszard Wąsowicz, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu. - Nie ma co wywoływać paniki, ale wybierając się do lasu zawsze trzeba zachować ostrożność. Także w przypadku spotkania zwierzęcia, którego nie rozpoznajemy.
Czy w sądeckich lasach może przebywać puma? Leśniczy wstępnie wykluczyli, by na zdjęciu, które w internecie udostępnił mieszkaniec Binczarowej, mógł być uchwycony ryś. Jak na przedstawiciela tego drapieżnika, żyjącego w sądeckich lasach, ma za długi ogon. Z kolei pumy w naturalnych warunkach zamieszkują Amerykę. W Europie natomiast zdarzają się ich nielegalne hodowle. To drapieżniki, które jednego dnia potrafią pokonać długi dystans, podobny wilkom – nawet 70 km dziennie.
- Popadający w ruinę hotel Koliba przestanie straszyć w Piwnicznej? Jest na to szansa
- Dominik Dudek spod Limanowej z szansą na udział w Eurowizji
- Filip Pławiak i Michalina Łabacz tworzą piękną aktorską parę
- Oszroniona wieża widokowa w Krynicy-Zdroju. To trzeba zobaczyć!
- Budowa obwodnicy Chełmca z lotu ptaka. Widać wyraźny postęp prac
- Niezapomniana studniówka klasy 4a z Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu
Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!
