Na obrazie tego artysty przeszłość ginie pod warstwami jasnej farby, ale rysunek trupiej czaszki, jako memento, jest wciąż bardzo wyraźny. Wystawa nie pozostawia wątpliwości, że największym zagrożeniem jest nasza nieświadomość i niepamięć - obojętność, a także ignorancja i intelektualne lenistwo. Zenona Cyplik-Olejniczak prezentuje kilka wstrząsających prac dotyczących tego problemu. Taką wymowę ma ,,Gra w kulki” - wielki, ostrzelany paintballowymi kulkami portret ojca autorki, który był uczestnikiem bitwy nad Bzurą i obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku.
Zenon Cyplik, ojciec malarki, żołnierz 15. Pułku Ułanów, został przesiedlony wraz z rodziną przez Niemców z Żelkowa na Lubelszczyznę. W trakcie ciężkich przesłuchań na zamku w Lublinie wybito mu 16 zębów i połamano palce. Był więźniem Auschwitz i Mauthausen. W drugim z wymienionych obozów za wyniesienie z kuchni chleba został przywiązany do deski i poddany ciężkiej torturze (oprawcy uderzali w deskę młotem w okolicy nerek). Wskutek odniesionych obrażeń zmarł po wojnie w straszliwych boleściach. - Brak ojca w bardzo istotny sposób odcisnął się na mojej biografii – podkreśla malarka. - Jest też ważnym rozdziałem w mojej twórczości.
Czy wojna to już przeszłość? Twórczość współczesnych polskich artystów nie pozostawia wątpliwości. Wciąż aktualne pozostaje pytanie o dziedzictwo zbrodni (obrazy Ignacego Czwartosa), także to ideowe (cykl Jacka Dłużewskiego) oraz o związane z wojną gospodarcze, finansowe korzyści (oskarżycielski plakat Wojciecha Korkucia).
Wystawa ,,09.1939. Wojna” jest już szóstym wydarzeniem zrealizowanym w Otwartej Pracowni z cyklu ,,Rzeczniepospolita”. Jej otwarcie zbiegło się z rocznicą wkroczenia Niemców do Krakowa w dn. 6 września 1939 roku.
- Zdjęcia Krakowa przed II wojną światową. Tak wyglądało życie codzienne mieszkańców
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
WIDEO: Trzy Szybkie
