https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

18. edycja Miesiąca Fotografii potrwa wyjątkowo długo, bo co najmniej cztery miesiące. To niejedyna zmiana

Anna Piątkowska
Organizatorzy Miesiąca Fotografii od dawna myśleli o konieczności zmiany formuły, sytuacja związana z pandemią przyspieszyła ten proces
Organizatorzy Miesiąca Fotografii od dawna myśleli o konieczności zmiany formuły, sytuacja związana z pandemią przyspieszyła ten proces Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Dziś rozpoczyna się nietypowy Miesiąc Fotografii w Krakowie, 18. edycja potrwa co najmniej do końca wakacji. W internecie i tak jak dotychczas, stopniowo, w miarę udostępniania dla zwiedzających przestrzeni muzeów i galerii - dla twórców trudne warunki, w jakich przyszło im zrealizować wydarzenie stały się okazją do zmiany jego formatu.

FLESZ - Mieszkanie w wynajętym lokum, w obliczu utraty pracy lub przychodów, jest sporym problemem

od 16 lat

"Co roku naszą ambicją jest konstruowanie jak najbardziej aktualnej wypowiedzi diagnozującej palące zjawiska współczesności i stwarzanie przestrzeni, w której twórcy mogą wejść w otwarty i krytyczny dialog z publicznością. Pandemia i jej ekonomiczne oraz społeczne konsekwencje z tym większą mocą uwidoczniły zagadnienia, które są przedmiotem zainteresowania kuratorów i artystów zaproszonych do udziału: kryzys klimatyczny, alienacja, lęk o przyszłość, radykalizm czy manipulacja za pomocą obrazów – by wymienić tylko część z nich" - informują organizatorzy Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Część wystaw przybierze nowe formy, na które pozwalają obecne możliwości związane z obostrzeniami sanitarnymi: książki, strony internetowej czy serii interwencji artystycznych zarejestrowanych przez artystów w miejscu ich zamieszkania. Klasyczne wystawy otwierane będą sukcesywnie, w miarę dostępności galerii i muzeów, z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Wydarzenia towarzyszące – wykłady, rozmowy, spotkania, prezentacje, warsztaty – odbędą się w wersji on-line.

- Artyści od dawna alarmują nas o tym, że coś jest nie tak, że czas na zmianę. Każdy wstrząs to czas na reorganizację, regenerację i na nowe scenariusze działania. Pracę nad koncepcją programu tegorocznej i kolejnych edycji festiwalu do 2022 roku oparliśmy na postulacie konieczności przyjęcia odpowiedzialności i zmian, które są nieuchronne, ale dają szansę na budowanie nowych wartości. Podchodzimy do tego wyzwania z otwartością, ciekawością i świadomością, że tylko od nas samych i naszych wysiłków zależy, jakie będzie wspólne jutro twórców, organizatorów, ludzi - komentuje Joanna Gorlach, dyrektorka festiwalu.

Uroczyste otwarcie festiwalu połączone z panelem dyskusyjnym "Fotografia w obliczu katastrofy: dokument i bunt" odbędzie się 21 maja o godz. 20.00, online – na fanpage’u oraz kanale YouTube festiwalu. Wydarzenie otworzą Joanna Gorlach, dyrektorka Miesiąca Fotografii w Krakowie oraz Tomasz Gutkowski, Prezes Fundacji Sztuk Wizualnych.

Będzie to najdłuższa, bo trwająca kilka miesięcy i najbardziej innowacyjna edycja Miesiąca Fotografii, rozpocznie się 21 maja i potrwa przynajmniej do końca wakacji.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska