FLESZ - Sukces Polski. Będą dopłaty dla polskich rolników

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w tym roku od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3 do 12 czerwca online na terenie całej Polski.
- Jesteśmy w fazie eksperymentu. Najpierw odbędzie się wersja kinowa, a potem – internetowa. W ten sposób festiwal się wydłuży. Przede wszystkim chcemy odbudować widownię w kinach. Ta wersja jest dla nas ważniejsza. Festiwal w internecie odbędzie się już po ogłoszeniu werdyktów we wszystkich konkursach i będzie nieco uboższy – widzowie przed komputerami zobaczą 70% tego, co widzowie w kinach. Zachęcamy więc przede wszystkim do wspólnego spotkania i świętowania w Krakowie – mówi Olga Lany, rzeczniczka festiwalu.
Podczas tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego zobaczymy 180 filmów, które zostaną zaprezentowane w kilkunastu cyklach tematycznych oraz w 4 konkursach: międzynarodowym konkursie dokumentalnym, międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic i konkursie polskim. Jak co roku, wszystkie konkursowe filmy będą prezentowane w Polsce po raz pierwszy, a wiele z nich na Krakowskim Festiwalu Filmowym będzie miało swoje światowe premiery.
Krakowski Festiwal Filmowy zawsze szybko reaguje na wydarzenia społeczne i polityczne w Polsce i na świecie. Tak będzie i w tym roku: w ramach podwawelskiej imprezy zobaczymy filmy, które miały być pokazane w marcu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka Docudays UA w Kijowie. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że impreza została odwołana. W tej sytuacji organizatorzy krakowskiego festiwalu wyciągnęli pomocną dłoń do swych kolegów zza wschodniej granicy.
- Oglądałem filmy z Docudays UA przez kilka godzin ze ściśniętym sercem. Pokazują one Ukrainę jeszcze sprzed tej zbrodniczej agresji, ale echa wojny na Krymie są tam obecne, a zagrożenie dla całego kraju coraz bardziej realne. To bardzo bolesne, gdy wyobrażam sobie te miejsca i tych ludzi teraz. Wierzę, że przedstawimy te filmy wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Kijowa, a po projekcjach porozmawiamy z ich twórcami – zapowiada Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Równie szeroko zaprezentowana zostanie na Krakowskim Festiwalu Filmowym czeska kinematografia. W ramach sekcji „Fokus na Czechy” zobaczymy przede wszystkim najnowsze dokumenty zrealizowane u naszych południowych sąsiadów, ale również popularne niegdyś klasyczne kreskówki dla dzieci, powstałe w latach 70. i 80., które obejrzymy na projekcjach plenerowych.
Wśród filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata, jak zawsze silną reprezentację w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego stanowić będą polskie produkcje, które wezmą udział we wszystkich czterech festiwalowych konkursach, a także zaprezentowane zostaną w cyklach specjalnych. Aż 12 polskich tytułów zawalczy o nagrody w międzynarodowych konkursach filmowych.
W konkursie polskim zobaczymy 38 filmów: 18 dokumentalnych, 10 animowanych i 10 krótkometrażowych fabuł. Będą to zarówno dzieła uznanych twórców, jak i debiutanckie przedsięwzięcia młodych reżyserów. Na ekranach pojawią się znani aktorzy: choćby Katarzyna Figura w „Victorii” czy Jacek Poniedziałek w „Odgrzeb”.
Jednym z najważniejszych cykli festiwalu będzie panorama polskiego dokumentu. W jej programie znajdą się 4 filmy, a prawdopodobnie dołączą do nich jeszcze 2 następne.
Pełny program tegorocznego festiwalu oraz bilety będą dostępne w maju 2022 na stronie
www.krakowfilmfestival.pl
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej