- O czym jest ten festiwal i jakie jest jego przesłanie? Nie może być inny i nie o tym, o czym jest ten świat. Ten świat jest ciągle w konflikcie, mamy wojnę w Ukrainie, problem na granicy z Białorusią, jest głód w Afryce, niezwykle okrutny konflikt w Gazie. Straszne rzeczy się dzieją globalnie i trudno, żeby filmowcy tego nie zauważali – zapowiada tegoroczną edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego jego dyrektor Krzysztof Gierat. - Zobaczycie państwo problemy, z którymi się stykamy. W tych filmach, jak w lustrze, będzie można obejrzeć to, co nas dotyczy.
Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Od 26 maja do 2 czerwca będzie odbywać się jego 64. edycja.
Festiwal otworzy film „Jestem postacią fikcyjną” opowiadający o roku z życia Andrzeja Seweryna.
- Film niezwykły, który pokazuje jego różne twarze. Kamera nie odstępuje go nawet w trudnych sytuacjach. Bohater nie cenzurował filmu w żadnym momencie, oddał się całkowicie w ręce reżysera – wyjaśnia Krzysztof Gierat.
Po raz pierwszy także projekcja filmu zakończy Krakowski Festiwal Filmowy podczas gali zamknięcia.
- Trafił nam się niezwykle łakomy kąsek, film „All Inclusive” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Film, który powstawał przez wiele lat, zniknął z oczu krytyków filmowych, wrócił, został dokończony. To film między fabułą i dokumentem, nawiązujący do filmu Piwowskiego – zapowiada dyrektor KFF.
O festiwalowe nagrody: Złote Lajkoniki, Smoki, Rogi czy Hejnał ubiegać się będzie sto tytułów. Laureatów czterech konkursów wyłoni w sumie osiemnastu jurorów, którzy przyznają nagrody w kategoriach: Międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych, Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, Międzynarodowy konkurs dokumentów muzycznych DocFilmMusic, Konkurs polski, swoją nagrodę (FIPRESCI) przyznają krytycy filmowi i przedstawiciele dyskusyjnych klubów filmowych. Po raz dwudziesty na festiwalu będzie pracowało także jury studenckie.
Na zwycięzców 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego czekają nagrody o łącznej wartości 300 tys złotych.
Co roku festiwalowa publiczność ma okazję przyjrzeć się bliżej filmom z jednego kraju, w tym roku KFF zapowiada Focus na Rumunię. W ramach cyklu do Krakowa przyjedzie poetka i bohaterka jednego z filmów. Ana Blandiana.
- Cykl Fokus na Rumunię, to doskonała okazja, by już tej wiosny sprawdzić, o czym opowiadają tamtejsze filmy dokumentalne i czy są równie znakomite, co nagradzane fabuły – zapowiada Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka programowa KFF.
Jak co roku, oprócz projekcji filmowych, Krakowski Festiwal Filmowy to również wydarzenia branżowe KFF Industry.
- Sekcja KFF Industry skierowana jest do reżyserów, twórców, producentów, którzy pracują nad swoim filmem, chcą wypromować swój film, dowiedzieć się więcej o trendach światowych i to jest właśnie to miejsce, najlepsze miejsce, które ułatwia też kontakt z międzynarodową branżą filmową – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła.
Sekcja Industry poświęcona będzie filmom animowanym oraz dokumentalnym.
Program festiwalu uzupełnią konferencje, spotkania i debaty. W sekcji Kids&Yoth organizatorzy przygotowali projekcje dla młodej widowni oraz kino familijne.
