Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły i delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20.000 gatunków pszczół. Reżyserka obserwując pszczeli rój, zadaje pytanie: dlaczego ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, inność tak często budzi sprzeciw?
"20.000 gatunków pszczół" to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.
Głównym bohaterem filmu jest dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.
Dziesięcioletnia Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką nagrody Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki. W "20.000 gatunków pszczół" wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w ludzkim roju.
Polska policja wymienia flotę!
