Plecak, a w nim piórnik, zeszyty, bidon, przybory plastyczne i inne szkolne akcesoria. 7 tys. takich wyprawek dla młodych uchodźców wydały Fundacja Internationaler Bund Polska i Wydział Edukacji UMK, przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).
W Krakowie uczy się obecnie blisko 8 tys. dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie.
– Przez ostatni rok trafiło do nas około 60 uczniów z Ukrainy. To dzieci po przejściach z bardzo różnymi trudnościami, a otrzymanie takiego wsparcia daje im namiastkę normalności, a nam możliwość przyjmowania kolejnych potrzebujących – mówi dr Anna Hesse-Gawęda, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 137.
W akcji bierze udział 259 krakowskich szkół i przedszkoli.
– Dyrekcje placówek określiły potrzeby, a my dostarczamy wyprawki, które trafią do potrzebujących dzieci z Ukrainy. Najwięcej wyprawek otrzymają najmłodsi uczniowie z klas I-VI. – wyjaśnia Maria Wojtacha z Fundacji Internationaler Bund Polska.
Oprócz wyprawek, szkoły i przedszkola, do których chodzą dzieci z Ukrainy otrzymają także ponad 1,2 tys. zestawów edukacyjnych i rekreacyjnych. Zawierają one m.in. zabawki, gry, piłki czy przybory plastyczne.
– Dostaliśmy nowy sprzęt sportowy, a także dużo kredek, pisaków, bloków rysunkowych. Takie rzeczy zużywają się u nas w dużych ilościach, więc dzięki wsparciu możemy sporo zaoszczędzić – wylicza Katarzyna Wolny, dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 107 w Krakowie.
Wcześniej, od września do listopada 2022, do szkół i przedszkoli przekazano 7028 tabletów i 336 laptopów. Część sprzętu elektronicznego otrzymali uczniowie z Ukrainy, a część została w placówkach.
Dystrybucja wyprawek i doposażenie szkół oraz przedszkoli to część większego projektu "Kraków Wspólnie". Ma on na celu pomoc młodym osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie w zaadaptowaniu się w nowym mieście. Do tej pory w ramach projektu m.in. zorganizowano zajęcia w ferie dla ponad 7 tys. dzieci, z kursów języka polskiego skorzystało już blisko 1 tys. osób, a także przeprowadzono szereg wydarzeń i warsztatów integracyjnych.
Spadek liczby miejsc na rynku pracy

- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie