https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alarm przeciwpowodziowy w gm. Brzeszcze został odwołany, ale to nie koniec akcji na zalanych terenach. Strażacy nadal walczą z wodą

Małgorzata Gleń
Wypompowywanie wody z zalewisk w gm. Brzeszcze
Wypompowywanie wody z zalewisk w gm. Brzeszcze Jerzy Zaborski
Alarm przeciwpowodziowy w gm. Brzeszcze został odwołany po południu 18 września, ale to nie koniec akcji na zalanych terenach. Strażacy nadal wypompowują wodę z zalewisk.

- Strażacy pracują w okolicach ul. Nazieleńce, św. Wojciecha oraz Trzciniec w Brzeszczach - informuje Zbigniew Jekiełek, rzecznik Powiatowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. - Mamy jeszcze rozstawione osiem pomp wysokiej wydajności ściągnięte z terenu całej Małopolski oraz chyba wszystkie mniejsze pompy z naszego powiatu - mówił.

Liczył, że do wieczora sytuacja na tyle się unormuje, że część pomp będzie można odłączyć.

Wisła w Jawiszowicach nadal w stanach ostrzegawczych

Przy Nazieleńcach i ul. św. Wojciecha potworzyły się wielkie rozlewiska, bo nadal zamknięte są zapory, przez które zwykle do Wisły wpływają niewielkie lokalne potoki. Dzisiaj (18 września) godz. 14 rzeka na punkcie pomiarowym w pobliskich Jawiszowicach miała 544 cm, czyli przekraczała stan ostrzegawczy, który wynosi tu 480 cm. Woda jeszcze długo będzie spływać, bo będzie wypuszczana ze zbiornika w Goczałkowicach, ale jej poziom powinien systematycznie maleć.

Pieniądze dla powodzian z budżetu województwa małopolskiego

Służby wojewody małopolskiego poinformowały, że godzinach popołudniowych przelano na konto gmin pierwsze środki (blisko 180 tys. zł) na pomoc poszkodowanym wskutek ostatnich opadów. Gmina Oświęcim zawnioskowała o 72 tys. zł, gmina Brzeszcze – o 50 tys., gmina Osiek – o 56 tys. zł.

– Zobowiązujemy się do maksymalnego upraszczania procedur i pomagania samorządom, które są teraz na pierwszej linii frontu i to one będą przekazywać mieszkańcom środki na zasiłki. Pracownicy Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie udadzą się do gminnych ośrodków pomocy społecznej w poszkodowanych jednostkach, aby usprawnić proces przygotowywania wniosków - wyjaśniał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Jutro (19 września) ma odbyć się spotkanie urzędników z Urzędu Wojewódzkiego z mieszkańcami gminy Brzeszcze, aby bezpośrednio omówić zasady otrzymywania pomocy.

Na terenie gminy Brzeszcze nadal działają żołnierze wojsk obrony terytorialnej 11MBOT, pomagając w sprzątaniu nieruchomości, w szczególności zamieszkiwanych przez osoby starsze i niepełnosprawne.

Gmina dopiero zaczęła szacować straty. - Wcześniej nie było na to czasu, ważniejsze było ratowanie na bieżąco - mówi Łukasz Kobielusz, zastępca burmistrza gm. Brzeszcze. Jak wymienia na pewno jest uszkodzona część kanalizacji deszczowej, przepusty oraz podmyte drogi. Zaprasza na jutro na godz. 15 na spotkanie z wojewodą.

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska