Aleksandra Jakubowska: Tak, zgubiła mnie pycha i arogancja

Redakcja
Aleksandra Jakubowska, szefowa gabinetu politycznego premiera Millera. Przez komisję badającą aferę Rywina zaliczona do "grupy  trzymającej władzę". W 2006 aresztowana pod zarzutem korupcji
Aleksandra Jakubowska, szefowa gabinetu politycznego premiera Millera. Przez komisję badającą aferę Rywina zaliczona do "grupy trzymającej władzę". W 2006 aresztowana pod zarzutem korupcji Bartek Syta
O tajemnicy prokuratora Kazimierza Olejnika, Adamie Michniku oraz zdrajcach z SLD, a także o wybaczaniu z Aleksandrą Jakubowską rozmawiają Anita Werner (TVN 24) i Paweł Siennicki.

"Zawsze będziemy mieć Paryż". Z jakiego to filmu?
Oczywiście "Casablanca".

Płacze Pani wciąż, oglądając ten film?
Dawno go nie widziałam. Widocznie to jeszcze nie ten moment, żebym wróciła do tego filmu.

To co Pani oglądała?
Gdy mój mąż był w areszcie, oglądałam "Przeminęło z wiatrem". Ale ostatnio, jak pisałam swoją książkę, przypomniał mi się inny słynny film "Marocco", z Marleną Dietrich i Garym Cooperem. W scenie końcowej Arabki wędrują za opuszczającą ich miasto Legią Cudzoziemską. I Marlena Dietrich też idzie z tymi kobietami za swoją miłością.

Pani też wychodzi ze swojego ukrycia?
Przez ostatnie trzy lata jedynymi lekturami, jakie mnie pocieszały, były amerykańskie thrillery z seryjnymi mordercami. Czytam je do snu, żeby spokojnie zasnąć.

O czym jest Pani książka?
O miłości, przyjaźni, lojalności, uczciwości. Także o zbrodni i przestępstwie. Jest tak jak w życiu: nie zawsze dobro bywa nagrodzone, a zło ukarane.

Tak było właśnie w Pani życiu?
Jeżdżę teraz często kolejką podmiejską i lubię obserwować ludzi. I mam momenty, że chciałabym się zamienić z każdą kobietą jadącą tą kolejką. Nieważne, czy to lekarka czy sprzątaczka. Myślę po prostu, że one mają stabilizację, spokój.

Wciąż ma Pani skórę nosorożca?
Mogłam przeżyć areszt tylko w jeden sposób. Zapomnieć o przeszłości, przyszłości i żyć tylko teraźniejszością.

Czyli jak?
Żyłam życiem regulaminu więziennego. Pobudka o 6 rano, śniadanie, spacer i gra z koleżanką z celi w kierki. Już nawet zapomniałam, jak w to się gra.

Nie było w Pani żadnego protestu wobec sytuacji, w której się Pani znalazła?
Był jeden. Znalazłam w torebce czerwony lakier do paznokci Heleny Rubinstein i w ramach wewnętrznego buntu malowałam nim paznokcie.

Aleksandra Jakubowska, symbol lojalności wobec politycznych kolegów. To się w Pani zmieniło?
Nie. Ale na pewno teraz będę bardziej ostrożna. Taki już mam charakter, nie potrafię zdradzić.

Ile osób Panią zdradziło?
Jest ich znacznie więcej niż tych, którzy przy mnie zostali.

Boli?
Oczywiście. Kiedyś przeczytałam takie zdanie, że każdy dobry uczynek będzie ukarany. Chyba jestem na to dowodem, bo czuję, że wielu osobom w życiu pomogłam, a wdzięczność jest takim bagażem, że niektórzy nie potrafią tego udźwignąć.
Która zdrada najbardziej boli?
Mojego ugrupowania. SLD.

Może Pani spersonalizować tych zdrajców?

Na pewno moi dawni koledzy z SLD na Opolszczyźnie.

Była Pani nierozłączna z Janikiem, Nikolskim. Oni też zdradzili?
Tak, ale ta zdrada już nie boli. Niedawno jeden z innych moich bliskich politycznych przyjaciół zapytał mojego znajomego: "Czy do Oli można już zadzwonić?".

I kto dzwoni do Pani?

Leszek Miller, Edward Kuczera. Od czasu, gdy przestałam być posłem, nie mam żadnego kontaktu z innymi politykami.

Włodzimierz Czarzasty?
Utrzymujemy kontakt, ale nie jest on intensywny. Musiałam się zaszyć, żeby polizać rany.

Gdzie Pani lizała te rany?
W domu, traktowałam go jak azyl. To były miesiące, gdy nie chciało mi się z niego wychodzić, wydawało mi się, że wszystko, co jest za murami, będzie dla mnie zagrożeniem.

Jak nazwałaby Pani to, co Panią spotkało?
Wciąż nie umiem zrozumieć, jakim trzeba być człowiekiem, żeby zrobić mi to, co mi zrobiono.

Ale co Pani zrobiono?
Nie można było mnie dopaść przy okazji afery Rywina, bo wszystkie doniesienia zostały umorzone.

A sprawa "lub czasopisma"?

Nie mam zarzutów w tej sprawie. Śledztwo, które zostało umorzone w Warszawie, na osobiste polecenie prokuratora Kazimierza Olejnika, zostało przeniesione do Białegostoku. W akcie oskarżenia połączono dwie sprawy. Postawiono trzem urzędnikom zarzut usunięcia słów "lub czasopisma" z ustawy. Natomiast ja otrzymałam zarzut, że wpisałam do ustawy zakaz sprzedaży ośrodków regionalnych. To był przecież wniosek złożony na posiedzeniu Rady Ministrów przez ówczesnego szefa KRRiTV, zatwierdzony przez rząd i później sformułowany przez Brauna na piśmie i przesłany do mnie. Zdaniem prokuratury przekroczyłam swoje kompetencje.

I co?
Zostałam uniewinniona. Sędzia w uzasadnieniu powiedział, że to jest typowy przykład stalinowskich metod, gdzie królowała zasada: dajcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf. Ale sprawa znowu wraca do pierwszej instancji. Zresztą z prokuratorem Kazimierzem Olejnikiem łączy mnie pewna tajemnica.

Jaka tajemnica?
Mieliśmy rozmowę na miesiąc przed aresztowaniem mojego męża. Dostałam brzydki anonim z Białegostoku dotyczący prokuratora Olejnika. To było już po dymisji rządu Millera, w październiku 2004 roku. Myślałam o tym anonimie przez dwa tygodnie, po czym umówiłam się z prokuratorem. Przyjął mnie w Ministerstwie Sprawiedliwości. Potem aresztowano mojego męża, prokurator Olejnik pojechał do Opola i oświadczył, że w tej sprawie są porażające dowody.

Co było w tym anonimie?

Dotyczył wizyty Kazimierza Olejnika w prokuraturze białostockiej i dyspozycji, jaką wydał tam prokuratorom.
Jakich dyspozycji?
Autor anonimu opisywał, że konkretnego dnia, w zajeździe pod Białymstokiem, prokurator Olejnik spotkał się z grupą prokuratorów. I miał powiedzieć, że wszystko wskazuje, że SLD przegra wybory, a wygra je PiS. Dlatego dobrze by było, gdyby do sprawy związanej z ustawą o radiofonii i telewizji włączyć Jakubowską i Millera. I tak się właśnie stało.

Jak zareagował prokurator Olejnik, kiedy mu Pani o tym powiedziała?
Najpierw nie mógł sobie przypomnieć, czy był w Białymstoku. Ustalił, że był. Potem powiedział, że ta rozmowa miała inny przebieg. Podejrzewam, że ktoś z prokuratury wysłał mi ten anonim. Wcześniej usiłowano mnie przykleić do kilku innych spraw. Jak nie dało rady, wyskoczyła sprawa korupcji przy ubezpieczeniu elektrowni w Opolu.

Chce nam Pani powiedzieć, że jest Pani ofiarą politycznej egzekucji?
Początkowo byłam butna, mówiłam źle o prokuraturze. Ale szybko się okazało, że jestem bezradna wobec mechanizmów państwa. Jeśli państwo chce przeciwko komuś wystąpić, to ma instrumenty i metody, że to zrobi.

Ktoś wydał na Panią zlecenie?
Musiał ktoś polec w związku z aferą Rywina. No, sami powiedzcie, jak to się stało, że znalazłam się w grupie trzymającej władzę, skoro Rywin nie wymienił mojego nazwiska?

Bo kontaktowała się Pani z tymi, którzy zostali do niej zaliczeni.
Ale nikt z tej grupy nawet nie miał zarzutów. To wszystko są znaki zapytania. A wracając do sprawy opolskiej, ludzie, którzy zostali aresztowani z moim mężem, przed sądem odwoływali swoje zeznania. Opowiadali, w jakich warunkach byli przetrzymywani, jakie groźby pod ich adresem formułowała prokuratura.

Widzi Pani podobieństwa do historii Barbary Blidy i Barbary Kmiecik?
Oczywiście. Ja byłam eksperymentem przed Blidą. Może Basia przypomniała sobie obraz, jak byłam wyprowadzana przez CBŚ? Główna oskarżona w mojej opolskiej sprawie przez pół roku siedziała w celi z trzema morderczyniami: jedna zamordowała dziecko, druga konkubenta, a trzecia pomagała siostrze kogoś zabić.

Tylko że ta sprawa zaczęła się za rządów SLD.
Zostałam aresztowana za Zbigniewa Ziobry, półtora roku po tym, jak wszystkich wypuszczono. Zbiegło się w tej sprawie wcześniej kilka rzeczy.

Jakich?
Osobiste ambicje polityków SLD z Opolszczyzny, którzy chcieli pozbyć się konkurenta. Prokuratura z tego miasta łaknęła krwi, miała ciche przyzwolenie.

Przez Panią chciano uderzyć w Millera?
Nie wiem. Miller miał okazję odwołać mnie kilka razy. Raz sam Adam Michnik przekonywał mnie w restauracji Blue Cactus, że sama powinnam ustąpić dla dobra premiera.

Prowadziła Pani osobistą wojnę z "Gazetą Wyborczą"?
Zadarłam z "Gazetą Wyborczą", ale im to też na zdrowie nie wyszło. Wielka potęga "Gazety" uległa rozpadowi, Michnik przestał być demiurgiem.

Michnik był demiurgiem w SLD?
Michnik miał ogromne wpływy w SLD, bo dwa ówczesne ośrodki władzy bardzo zabiegały o jego przyjaźń. Pałac Prezydencki i premier Miller.

Pani kiedyś przyjaźniła się z Michnikiem?

On jest facetem, który uwodzi ludzi intelektualnie. Stwarza wokół siebie aurę i wielu marzyło o tym, żeby być zaliczonym do grona jego przyjaciół i znajomych. Ja temu nigdy nie uległam.

Pani czuje się wciąż niewinna?
Dla mnie wypadnięcie słów "lub czasopisma" to był po prostu urzędniczy błąd. Zobaczcie, ginęły słowa, które miały znacznie większe znaczenie, "inne rośliny" w przypadku ustawy o biopaliwach, słowa o bonach towarowych z innego projektu, w ustawie hazardowej mieszano w tę i z powrotem. Z "lub czasopisma" zrobiono potwora. Dziwne jest, że o tym, że te słowa wypadły z ustawy, świat dowiedział się dopiero, jak odmówiłam Michnikowi podania się do dymisji. A w sprawie opolskiej, przez dwa lata procesu, nie ma przeciwko mnie żadnych dowodów.

Co Pani dziś myśli o polityce?

Że teraz to nie moja kategoria wagowa. Ja raczej używałam floretu, a oni dziś walą się maczugami i nie miałabym szans w takim starciu. Nie potrafię tak walczyć. Dziś w polityce wszystko wolno: kłamać, zdradzać, przechodzić z obozu do obozu.

"Kiedyś można wybaczyć, zapomnieć nigdy" to nagłówek Pani blogu. Kto jest na górze listy, o których Pani nie zapomni?
Najpierw trzeba poszukać win w sobie.

Brawo. A jakie one są?
Mam największy żal do siebie samej. Za naiwność, za zasady, które okazały się nie do zastosowania w życiu, za wiarę w to, że jeśli postępuję słusznie, to wszystko mi się uda. Przecież mnie przy ustawie o radiofonii i telewizji zgubiła pycha i arogancja. Naprawdę wierzyłam, że wprowadzę dobre rozwiązania dla polskich mediów. Zgubiła mnie wiara w to, że jeśli mam rację, to muszę wygrać.

Kraków: rozpoczęła się**rekrutacja na studia 2011**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

Powrót na siłownię - na jakich zasadach?

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olo

Płaczę po tym artykuje, Milera też mi żal.

o
opolanin

.."PASZŁA WON"..mówią Opolanie na jej widok../NOTABENE ..to "opolska"posłanka .Przyaniewieziona "w teczce SLD.ZA BRANIE ŁAPÓWEK SKAZANA PRAWOMOCNYM WYROKIEM SĄDU.Teraz ?? pragnie powrócić..do w.adzy./Jak szalała za ukradzione Opolu pieniądze..TVP pokazywała/

o
opolanin

.."PASZŁA WON"..mówią Opolanie na jej widok../NOTABENE ..to "opolska"posłanka .Przyaniewieziona "w teczce SLD.ZA BRANIE ŁAPÓWEK SKAZANA PRAWOMOCNYM WYROKIEM SĄDU.Teraz ?? pragnie powrócić..do w.adzy./Jak szalała za ukradzione Opolu pieniądze..TVP pokazywała/

o
opolanin

.."PASZŁA WON"..mówią Opolanie na jej widok..

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3