Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Archeologia codzienności". Osobista historia Nowej Huty w trzech odsłonach

AP
Dni Sportu i Młodości. Plac Centralny w Nowej Hucie, 1965 rok
Dni Sportu i Młodości. Plac Centralny w Nowej Hucie, 1965 rok Fot. Henryk Makarewicz, kolekcja Fundacji Imago Mundi
Archiwalne zdjęcia z rodzinnych albumów nowohucian staną się pretekstem do rozmowy spotkania z ramach projektu "Archeologia codzienności" realizowanego w nowohuckim Domu Utopii. "Przyjdźcie do Cepelixu 8, 15 i 22 października i przynieście ze sobą rzeczy, w których ukryte są ważne historie i Wasze osobiste wspomnienia" - zachęcają organizatorzy.

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

"Pamięć Nowej Huty opierała się dotąd o kilka obowiązkowych, nienaruszalnych legend. Tymczasem, wraz z zachodzącą w niej zmianą pokoleniową nieodwracalnej utracie ulegają m.in. domowe archiwa a wraz z nimi – faktyczna, bo pisana z perspektywy jednostki – pamięć dzielnicy zarejestrowana na fotografiach, taśmach 8mm, 16mm, VHS, nagraniach audio (szpule oraz kasety) a także poprzez przedmioty codziennego użytku, stanowiące swego rodzaju nośniki, „zdolne do przechowywania” prywatnych historii ich właścicieli. "Archeologia codzienności" jest okazją do ich zabezpieczania oraz udostępniania ukrytych za nimi indywidualnych wspomnień i opowieści" - wyjaśniają ideę projektu "Archeologia codzienności" jego organizatorzy .

Fotografie pochodzące z rodzinnych albumów nowohucian, z lat 1950-1980 staną się pretekstem do pierwszego z cyklu spotkań w ramach projektu Domu Utopii "Archeologia codzienności". Wydarzenie będzie miało formę audiowizualnej instalacji, której autorką jest Małgorzata Szydłowska, scenografka i dyrektorka artystyczna Domu Utopii. W przestrzeni wystawy pojawią się również artefakty związane z osobistymi wspomnieniami nowohucian i takie, które nadal czekają na swoje historie. Spotkanie odbędzie się 8 października o godz. 18.00 w sklepie Cepelix w Nowej Hucie na os. Centrum B1.

Punktem wyjścia do audiowizualnej opowieści, która odbędzie się 15 października staną się fotografie wykonane przez Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza, którzy dokumentowali początki istnienia Nowej Huty.

Motywem przewodnim trzeciej odsłony, która odbędzie się 22 października, będzie historia Zygmunta Piątkiewicza, prokuratora, który brał udział w głośnych procesach w powojennej Polsce, oskarżając m.in. Władysława Mazurkiewicza i Karola Kota, seryjnych morderców, którzy w latach 50. i 60. wywoływali w Krakowie psychozę strachu.

"Zajrzymy do prywatnego archiwum jego córki, odręcznych notatek i akt. Zaprezentujemy także rodzinne fotografie z lat 20. i 30., wykonane przez nastoletniego Zygmunta Piątkiewicza (szklane negatywy przeleżały blisko 100 lat w szczelnie zamkniętym pudełku)" - zapowiada swój nowy projekt Dom Utopii.

W przestrzeni wystawy pojawią się również artefakty związane z osobistymi historiami nowohucian.

Przedmioty bliskie sercom mieszkańców Nowej Huty oraz związane z nimi wspomnienia, a także nagrania VHS i filmy na taśmach super 8 i 16 mm, można przynieść do Domu Utopii do 30 października (w każdy czwartek, w godz. 15.00-18.00 lub po wcześniejszym umówieniu pod adresem mailowym [email protected] lub telefonem: 538 500 847

Docelowo "Archeologia codzienności" ma przyjąć formę cyfrowego archiwum, zbierającego wspomnienia mieszkańców Nowej Huty oraz historyczne doświadczenie dzielnicy widziane z perspektywy indywidualnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska