FLESZ - Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?
Wezwanie o pomoc nadeszło w piątek (16.04) o godz. 17.10 do centrali Grupy Beskidzkiej GOPR. Pomocy wzywał turysta, który schodząc ze szczytu Babiej Góry w trudnych warunkach atmosferycznych (opad śniegu, mgła, silny wiatr budujący zaspy i zawiewający ślady) stracił orientację w terenie i nie potrafi samodzielnie odnaleźć szlaku.
- Niezwłocznie informacja trafiła do ratownika dyżurującego na Markowych Szczawinach, który ruszył skuterem w kierunku Polany Krowiarki, by stamtąd rozpocząć działania - informuje beskidzka grupa GOPR.
O 17.45 w kierunku Diablaka z Przełęczy Lipnickiej wyruszyło 3 pierwszych ratowników GOPR z sekcji babiogórskiej. Zabłąkanego turystę udało się odnaleźć o godz. 19.15. Okazało się, że turysta pod względem termicznym był dobrze przygotowany. Niestety, niesprzyjające warunki wywołały u niego problemy ze wzrokiem.
Po wstępnym zaopatrzeniu ratownicy ewakuowali go w kierunku Polany Krowiarki, gdzie dotarli o godzinie 20.30. W wyprawie udział wzięło 16 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR.
- Przypominamy, że pomimo kalendarzowej wiosny w górach panują typowo zimowe warunki. Pamiętajcie o tym, planując wyjście w góry - apelują ratownicy GOPR.
W rejonie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych Babiej Góry to ok. 150 cm, w miejscach nawianych nawet więcej. Na grzbiecie w miejscach wywianych oraz w niższych partiach możliwe oblodzenie. Szlaki w wyższych partiach są zawiane, ich przebieg jest niewidoczny - ostrzegają ratownicy.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
