Baza WOT w Limanowej to pilotażowy projekt. Kompleks obejmuje m.in.: budynek koszarowo-biurowy o powierzchni 8600 m2, garaż dla pojazdów wojskowych (1700 m2 powierzchni użytkowej) oraz pełną infrastrukturę. Całość zlokalizowana jest na powierzchni ok. 12 ha. Prace budowlane przebiegają zgodnie z planem.
- To co dziś dzieje się w Limanowej będziemy chcieli powielać w innych miejscach w całym kraju. Partnerstwo z samorządem jest bardzo istotne przy rozwoju sił zbrojnych. Tutaj odbywa się w sposób wzorcowy - mówił w Limanowej wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz

Jak podkreślił, od 2021 roku kiedy podpisano list intencyjne wiele się wydarzyło, a początek października to czas, kiedy zaczęły pojawiać się efekty prac budowlanych powyżej poziomu gruntu.
- Zależy nam, żeby tę inwestycję doprowadzić do szybkiego zakończenia i aby stała się wzorcową dla podobnych, które będą powstawać w całym kraju - dodał
W wizytacji wziął również udział marszałek Ryszard Terlecki. Zaznaczył, że bezpieczeństwo Polski i Polaków jest najważniejszym zadaniem rządu Prawa i Sprawiedliwości i dlatego budowane są właśnie takie jednostki wojskowe, jak ta w Limanowej.

- Wojska Obrony Terytorialnej, które będą tutaj stacjonować, będą służyć również lokalnej społeczności. Mają ją zabezpieczać w czasach pokoju i lokalnych kryzysów jak klęski żywiołowe, ale będą również chronić cały kraj przed nieprzyjacielem. Chodzi też o to, żeby do takiej agresji w ogóle nie doszło - mówił.
Zadowolenia nie kryje również burmistrz miasta Limanowa Władysław Bieda. - To wielka szansa dla rozwoju naszego miasta i poprawy bezpieczeństwa. WOT pomaga nie tylko w czasie wojny, ale również zdarzeń kryzysowych. To też nowe miejsca pracy - przyznaje.

A chętnych do służenia w jednostkach WOT przybywa. W całym kraju przekroczono już liczbę 38 tysięcy. - Cieszy fakt, że takie brygady jak małopolska intensywnie się rozwijają - przyznaje Skurkiewicz.
Jak dodaje, WOT to ten rodzaj wojsk, który jest najbliżej lokalnej społeczności. - Ci ludzie są stąd, tutaj służą i tutaj w sytuacji kryzysu będą pomagać. Realizować będą zadania wynikające z ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Dzisiaj wszelkie działania kierowane do MON są realizowane właśnie za pośrednictwem WOT - mówi.

Obiekty budowane na potrzeby 11 Małopolskie Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej to ogromna inwestycja. Pochłonie ponad 70 mln złotych, a jej oddanie nastąpi w 2025 roku. Będzie tam służyło od ok 500 do 700 żołnierzy w ramach Batalionu Piechoty Lekkiej.
- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
