Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej pieniędzy dla mieszkańców Krakowa na ekologię? Prezydent wnioskuje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
Panorama Krakowa
Panorama Krakowa Anna Kaczmarz / Polska Press
Krakowianie ze względu na bariery związane ze zbyt niskim poziomem wsparcia w stosunku do cen rynkowych oraz koniecznością spełnienia często wielu skomplikowanych warunków, rezygnują z udziału w programie "Stop Smog". W związku z tym prezydent Krakowa zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wprowadzenie zmian, które miałyby na celu ułatwienie korzystania z programu. Dodatkowo prezydent zawnioskował o poszerzenie realizowanych przedsięwzięć w ramach programu "Ciepłe mieszkanie". To wszystko po to, aby w obecnych warunkach nie pozbawiać mieszkańców Krakowa korzystania z rządowego wsparcia finansowego.

W związku z programem "Stop smog" miasto w 2021 roku zrealizowało 944 przedsięwzięcia związane z likwidacją źródeł grzewczych, które nie spełniały standardów niskoemisyjnych, a także przeprowadzeniem termomodernizacji. Podczas przystąpienia do realizacji rządowego programu, Kraków - jako jedna z 19 gmin - przystąpiła z alokacją środków w wysokości 50 mln zł.

Aktualna sytuacja ekonomiczna związana z wojną na Ukrainie i inflacją wsparcie finansowe w wysokości 53 tys. zł okazało się być niewystarczające na pokrycie kosztów realizacji działań, jakie obejmuje program. Dodatkowo mieszkańcy w wyniku dwóch naborów złożyli 128 wniosków, z czego blisko połowa została odrzucona ze względu na niespełnienie kryterium dochodowego czy majątkowego. Okazuje się, że mieszkańcy zniechęcają się do korzystania z udziału w programach wsparcia finansowego, a powodem jest zbyt niski poziom wsparcia czy szereg kryteriów, które należy wcześniej spełnić.

Zwiększenie kwoty finasowania programu "Stop smog" nawet o 100 proc.

W związku z tym prezydent Krakowa postanowił apelować do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o modyfikację programu "Stop smog". Prezydent domaga się między innymi zwiększenia kwoty finansowania o ok. 100 proc., rezygnacji z obowiązku spełniania warunku związanego ze stanem majątkowym wnioskującego, czy rezygnację z warunków związanych z obowiązkiem wymiany urządzeń, które nie spełniają standard ów niskoemisyjnych w co najmniej 80 proc. budynków.

Zmiany w programie "Ciepłe mieszkanie"?

Dodatkowo prezydent postanowił wnioskować o poszerzenie przeprowadzanych działań w programie "Ciepłe mieszkanie"'. Aktualnie wymogi programu wiążą się z koniecznością likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe. W takiej sytuacji Kraków w związku z tym, że obowiązuje w nim całkowity zakaz stosowania paliw stałych, jest automatycznie wyeliminowany z korzystania z programu.

Przez to prezydent postanowił apelować o zmianę warunków programu na takie, aby dostępna była możliwość realizowania działań, które będą polegały na wymianie nieafektywnych źródeł grzewczych opartych na różnego rodzaju urządzeniach grzewczych, które nie będą spełniały standardów niskoemisyjnych. Natomiast w przypadku posiadania proekologicznych systemów grzewczych o dopuszczenie możliwości wykonania inwestycji z zakresu wymiany okien i drzwi bez konieczności wymiany źródła grzewczego.

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Będzie więcej pieniędzy dla mieszkańców Krakowa na ekologię? Prezydent wnioskuje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska