- To pierwsza nasza czytelnia w plenerze. Zielona Czytelnia to piękny ogród, w którym znajdziemy trawniki, na których można wypoczywać, siąść na kocu z książką, można skorzystać z leżaków czy ławek, które mają podłączenie umożliwiające korzystanie z laptopa czy smartfona. Są urządzenia zabawowe dla dzieci, rośnie labirynt – na razie jest niski, ale w przyszłości będzie doskonałym miejscem do zabawy dla dzieci. Mamy nadzieję, ze to miejsce – bezpośrednio sąsiadujące z Parkiem Wisławy Szymborskiej i połączone z nimi trzema furtkami będzie stanowiło jeden duży zielony teren w tej części miasta – opowiada o Zielonej Czytelni Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie.
Zielona Czytelnia będzie czynna w godz. 8.00-19.00.
Od 30 sierpnia czytelnicy będą mogli korzystać także z nowego Informatorium – punktu informacyjnego. Będzie to miejsce w pełni dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnością: pętla indukcyjna, usługa tłumacza Polskiego Języka Migowego online, ścieżka naprowadzająca dla osób niewidomych ułatwią korzystanie ze zbiorów osobom ze szczególnymi potrzebami.
W Informatorium skupiły się dwie funkcje: punkt informacji i rejestracja czytelników.
Teren za biblioteką pozostawał niezagospodarowany od czasu, kiedy w latach 90. budynek został przejęty od wojska. Sam budynek, który kiedyś pełnił funkcję koszar, nie był przystosowany do korzystania z niego przez osoby z niepełnosprawnościami. Od dziś biblioteka na Rajskiej stała się nie tylko bardziej zielona, ale też bardziej przyjazna.
- Kiedyś do punktu informacyjnego wchodziło się po trzech schodkach, a punkt rejestracji czytelników był położony w głębi budynku. Teraz są one na poziomie 0, w pełni dostępne – dodaje dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Cały koszt inwestycji pochłonął ok. 6 mln zł.
Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta
