Brzeszcze: 12 godzin się szkolili, trzy dni się bawili
Jak pokazała ubiegłoroczna powódź, wystarczy kilka dni intensywnych opadów deszczu, by stawy połączyły się wraz z rzeką w jedną całość. Wówczas zalewają Rajsko, Wilczkowice, Skidzin, a dalej Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
- Nie da się poszerzać wyrobisk w nieskończoność - mówi Adam Nawalany ze Stowarzyszenia na rzecz Bezpiecznego Rozwoju przyległych do rzeki Soły miejscowości Rajsko i Wilczkowice. - Lustro wody w tych zbiornikach i tak jest już położone za wysoko. Jak przybędzie wody, zaleje nas aż po szczyty dachów - dodaje oburzony mieszkaniec Rajska.
Podobnego zdania jest kilkudziesięciu innych członków stowarzyszenia. Są przeciwni planom kontynuowania wydobycia żwiru z Soły przez Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa.
Wiele wskazuje na to, że nie zdołają powstrzymać tej inwestycji.
- Jeśli wszystko będzie zgodne z prawem, nie mogę nie wydać pozytywnej decyzji - mówi Teresa Jankowska, burmistrz Brzeszcz. Podkreśla, że ostateczne słowo należy do marszałka województwa. - Pilnuję jedynie, aby wszystko było formalnie dopięte na ostatni guzik - dodaje burmistrz.
Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa starają się o nową koncesję na wydobycie żwiru na terenie Rajska. Firma działa tu od lat. Teraz chce poszerzyć obszar działania.
Jak podkreśla jej dyrektor, to może nawet przynieść korzyści mieszkańcom tej miejscowości.
- Dajemy pracę czterystu osobom - mówi Jan Bystroń, dyrektor naczelny krakowskiej firmy. - Zbiorniki, które utworzą się po wydobyciu żwiru, służą ludziom do rekreacji jak na przykład zalewy w Kryspinowie czy Smolicach.
Twierdzi, że nikt nie naciska na mieszkańców, aby odsprzedawali ziemię. Każdy z osobna dobrowolnie pozbywa się swoich nieużytków.
- Kupiliśmy już kilka hektarów i wszystko odbywa się zgodnie z prawem- zapewnia Bystroń.- Nikomu na siłę nie wydzieramy działek.
Mieszkańcy zapowiadają, że będą walczyć do końca. Eksperci rozumieją ich obawy.
- Z pewnością w takich przypadkach nie należy popadać w skrajność, bo szereg inwestycji można pogodzić z interesem człowieka, który jest częścią natury - mówi dr inż. Marek Sołtysiak z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
Decyzja o wydaniu koncesji ma zapaść w przyszłym roku.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!