Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bomba Megabitowa wybuchnie w Krakowie 10 września. To dedykowany Stanisławowi Lemowi festiwal i kongres naukowy w jednym

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
O muzyczną stronę Bomby Megabitowej zadba wrocławski zespół jazzowy EABS
O muzyczną stronę Bomby Megabitowej zadba wrocławski zespół jazzowy EABS Kasia Stańczyk
Bomba Megabitowa to pionierskie połączenie festiwalu z kongresem naukowym. Impreza stanowiąca finał obchodów roku Stanisława Lema w Krakowie odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE i Pałacu Potockich od 10 do 14 września. Organizatorami są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

FLESZ - Probiotyki. Jakie mają właściwości lecznicze?

od 16 lat

W ciągu pięciu dni trwania Bomby Megabitowej twórczość Stanisława Lema poddana zostanie analizie z wszystkich możliwych stron. Zobaczymy filmowe i teatralne adaptacje powieści pisarza, spotkamy się z jego tłumaczami, porozmawiamy o wpływie technologii na życie człowieka czy o perspektywach eksploatacji kosmosu, będziemy świadkami premier książkowych i prezentacji nowych osiągnięć polskiej myśli technologicznej.

- Dla miłośników Stanisława Lema, który urodził się 100 lat temu, przygotowaliśmy nietuzinkowy i bardzo wartościowy program łączący elementy konferencji naukowej i festiwalu. Do udziału w prelekcjach, panelach i spotkaniach zaprosiliśmy zarówno naukowców zajmujących się rozwojem technologii przyszłości, jak i twórców czujących duchowe pokrewieństwo z twórczością Lema - mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF.

– Wspólnie z KBF zorganizujemy absolutnie wyjątkowe wydarzenie, jakiego do tej pory na polskiej scenie kongresowej nie było. Wydarzenie na miarę wielkości Stanisława Lema: pisarza, wizjonera, futurysty nazywanego „prorokiem technologii”. Pokażemy wszystkie oblicza mistrza i zbudujemy most między pozornie odległymi światami technologii i kultury – dodaje dr Maciej Kawecki, prezes Zarządu Instytutu Lema.

Na festiwalu oficjalną premierę będą miały dwie ważne publikacje. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z Wojciechem Orlińskim, autorem książki „Lem w PRL-u”, którą opublikuje krakowskie Wydawnictwo Literackie. To autorski wybór korespondencji pisarza z instytucjami komunistycznego systemu w PRL-u, urzędnikami i przyjaciółmi. "Antologia 'Filozoficzny Lem' pod redakcją Filipa Kobieli i Jakuba Gomułki przybliży z kolei humanistyczną wartość pisarstwa autora „Solaris”. W ramach Bomby Megabitowej odbędzie się też piąta edycja konferencji z cyklu „Filozofia w twórczości Stanisława Lema”.

O wpływie nowoczesnych technologii na życie każdego z nas porozmawiamy w ramach czterech bloków tematycznych – punktem wyjścia każdego z nich będzie literatura Lema. Noszą one nazwy: „Powrót z gwiazd”, „Człowiek z Marsa”, „Summa technologiae” i „Wizja lokalna”. Dodatkowo festiwal uświetni cykl „Future Talks”, podczas którego dojdzie do zderzenia poglądów przedstawicieli świata kultury i technologii.

Entuzjaści nowych technologii będą mogli zobaczyć na festiwalu wystawy technologii kosmicznych i druku 3D w klimacie Lema czy bibliotekę przyszłości, w której będą mieli dostęp do dzieł pisarza na wszystkich nośnikach, poza tradycyjną książką.
Głośną historię donosu Philipa K. Dicka do FBI sugerującego, że Stanisław Lem jest tworem komunistycznych służb specjalnych przypomni spektakl „Lem vs. P.K. Dick”, przygotowany we współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa z tekstem i w reżyserii Mateusza Pakuły.

12 września, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Lema, odbędzie się premiera słuchowiska serwisu Audioteka na podstawie „Powrotu z gwiazd” z muzyką na żywo i z udziałem aktorów: Krzysztofa Zawadzkiego, Zygmunta Józefczaka, Radosława Krzyżowskiego, Łukasza Szczepanowskiego i Magdaleny Koleśnik.

W programie Bomby Megabitowej znajdą się również pokazy filmowe najgłośniejszych adaptacji prozy Lema w Kinie Pod Baranami z wprowadzeniem ekspertów.

W kosmos przeniesiemy się również za sprawą dwóch koncertów. Najpierw ceniony zespół jazzowy EABS zaprezentuje materiał ze swej płyty „Discipline Of Sun Ra”, a potem grupa RGG uczci dwudziestolecie swej działalności, wykonując muzykę z albumu „Mysterious Monuments On The Moon”, połączoną z recytacją Roberta Więckiewicza.

Program uzupełnią wydarzenia dla dzieci i młodzieży: warsztaty wokół pierwszej książki dla dzieci na temat Lema autorstwa Marcina Barana i z ilustracjami Tomasza Kozłowskiego, lemowskie warsztaty słowotwórcze oraz skierowany do licealistów cykl „Futurystyczne lekcje polskiego” o tym, jak mogą wyglądać lekcje w szkole za 10 lub 15 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska