Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama w Gorce będzie wielką turystyczną atrakcją. Nowe centrum edukacyjno-przyrodnicze otwarte na majówkę? Tak teraz wygląda - zdjęcia

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Brama w Gorce - nowe centrum przyrodniczo-edukacyjne otwarte zostanie w maju - najprawdopodobniej na długi weekend
Brama w Gorce - nowe centrum przyrodniczo-edukacyjne otwarte zostanie w maju - najprawdopodobniej na długi weekend Brama w Gorce
Najprawdopodobniej na majówkę otwarta zostanie Brama w Gorce – najnowsza atrakcja przyrodniczo-edukacyjna na Podtatrzu. - Jesteśmy na finiszu naszych prac. Jeśli nie uda się na majówkę, to na pewno w maju będziemy już otwarci – zapewnia Marcin Kolasa, prezes spółki budującej nową atrakcję.

Brama w Gorce - aktualne zdjęcia

Brama w Gorce to przyrodniczo-edukacyjny park, jaki powstaje w gorczańskich lasach między Nowym Targiem, a Waksmundem. Budowa wystartowała kilka lat temu. Zakończenie prac było kilka razy przesuwane. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że maj 2023 to nie zagrożony termin otwarcia.

- Mamy bardzo dużo zapytań, kiedy będziemy otwarci. Dlatego robimy wszystko, by to było na zbliżający się długi weekend majowy – mówi Kolasa.

Brama w Gorce ma przybliżać przyrodę, krajobraz, tradycję i historię Gorców. Powstaje w lasach, wzdłuż doliny potoku Kowaniec.

- W ramach inwestycji, w maju, otworzymy ekspozycję na ścieżce edukacyjnej na trzech poziomach. Pierwszy poziom to 40-metrowy tunel, drugi – to ścieżka na poziomie gruntu, a trzeci to ścieżka na poziomie koron drzew – opisuje Marcin Kolasa.

Galeria widokowa ma być najdłuższa w Polsce, na trasie której znajdą się dwie wieże widokowe o wysokości 35 i 17 metrów. W sumie długość ścieżki edukacyjnej to 1300 metrów.

- W ramach tej inwestycji zbudowany został także pawilon przyrodniczo-edukacyjny, sala kinowa dla 50 osób, sala warsztatowa dla grup szkolnych, bacówka na zewnątrz, przyrodniczy plac zabaw, na którym będzie 10 dębowych figur przedstawiających gorczańskie zwierzęta – wylicza Marcin Kolasa.

W centrum mają być organizowane zajęcia edukacyjne, w trakcie których dzieci i młodzież pozna przyrodę tej części Małopolski.

Brama w Gorce to centrum turystyczne

- W maju uruchomione zostaną także kawiarnie. Przygotowujemy także restaurację, które otwarcie będzie jednak w późniejszym terminie – zapowiada prezes spółki Brama w Gorce. - Wszelkie stosowane rozwiązania w zakresie zagospodarowania terenu i powstającej architektury sprzyjają zachowaniu i ochronie potoku górskiego wraz z otaczającą go niezwykłą przyrodą. Brama w Gorce nie tylko ułatwi dostęp do tego, co najpiękniejsze w naszym regionie, ale również zapewni ochronę obszarom o szczególnym znaczeniu przyrodniczym i krajobrazowym, które dotychczas ulegały degradacji – zapewnia.

Do nowego centrum będzie można się dostać od strony Długiej Polany na terenie Nowego Targu, jak również od strony wsi Waksmund.

Stragany przy deptaku pod Gubałówką

Tak wyglądało Zakopane i Krupówki 30 lat temu. Aż trudno uwi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zejście na plażę przy hotelu Neptun w Łebie gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska