FLESZ - Odmówili udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Zapłacą

Przetarg obejmuje teren o łącznej powierzchni 1,0708 ha, położonych w Brzesku przy ul. Błękitnej. Cenę wywoławczą ustalono na 2,7 mln zł plus VAT. Zakończenie postępowania nastąpi 25 października.
Teren nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Magistrat wydał jednak dla niej w 2020 roku decyzję o warunkach zabudowy, w której dopuszczono możliwość wzniesienia trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z możliwością lokalizacji usług w parterze.
Sprzedaż wbrew zarządowi osiedla
Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu, zarząd osiedla Brzezowieckiego sprzeciwiał się planom sprzedaży działek, wydając negatywną opinię jeszcze za poprzedniego burmistrza - Grzegorza Wawryki. W kwietniu grupa mieszkańców osiedla złożyła na ręce burmistrza petycję w tej sprawie, w której domagali się spotkania. Protestujący podkreślali, że na spornej działce powinny powstać tanie mieszkania, zgodnie z planami sprzed lat. Do spotkania jednak nie doszło.
- To zaprzeczenie udziału społeczeństw w decyzjach burmistrza. Mógł się spotkać, wytłumaczyć, przedstawić swoje racje - mówi Grzegorz Kolbusz, przewodniczący zarządu osiedla Brzezowieckiego.
W odpowiedzi burmistrz Tomasz Latocha wyjaśnił, że decyzję o sprzedaży działki podjęła w listopadzie 2020 roku rada miejska. - Skoro uchwaliła w 2020 w budżecie przychody ze sprzedaży tej działki, to zostałem zobligowany do takiego, a nie innego działania - tłumaczy burmistrz "Gazecie Krakowskiej".
Tomasz Latocha uważa, że budowa tanich mieszkań w tym miejscu nie wchodzi w grę, bo działka w centrum ma zbyt wysoką wartość. Gospodarz Brzeska powołuje się również na petycję innej grupy mieszkańców osiedla Brzezowieckiego. - Znaczne liczniejsza grupa nie chce tam budynków komunalnych - mówi Latocha. Według niego część podpisów na drugiej petycji jest identyczna z pierwszą.
Tanie mieszkania będą, ale w Okocimiu
Kilka tygodni temu Brzesko przystąpiło do spółki SIM Małopolska, której jest liderem. Ma ona budować tanie mieszkania w wielu gminach Małopolski. W przypadku gminy Brzesko tego typu inwestycja zapowiedziana została w Okocimiu, nie zaś przy Błękitnej w Brzesku.
- Mieszkania nie mogą być tanie, jeżeli sama działka tanią nie jest. Nawet wnosząc ją aportem do spółki SIM Małopolska, musielibyśmy zapłacić od jej wartości VAT, a przy sprzedaży tych tanich mieszkań musielibyśmy wkalkulować cenę działki w cenę mieszkania. Jedno z drugim się kłóci - uważa Latocha.
- Burmistrz miasta Brzeska zakpił z mieszkańców. Nie podjął z nami żadnego dialogu. Udało się zrobić konkurencyjną zbiórkę podpisów i dopiero wtedy napisał pseudo-odpowiedź. Przypomnimy mu o tym przy kolejnych wyborach - odgraża się Krzysztof Karaś, mieszkający tuż obok planowanej do sprzedaży działki.
- Malownicze trasy rowerowe w okolicach Bochni i Brzeska. Propozycje na wakacje
- "Mistrzowie parkowania" w Bochni [ZDJĘCIA]
- Galeria Odyseja w Brzesku oficjalnie otwarta. Sklepy oferują promocje
- Jak wyglądał Rynek w Bochni przed rewitalizacją i wycinką starych drzew?
- Bochnia. Nowo posadzone drzewa i krzewy na Rynku zazieleniły się, choć nie wszystkie
- Bochnia. Jerzy Owsiak otwarł pododdział noworodkowy im. WOŚP w bocheńskim szpitalu