Artystka pracowała nad nią ponad rok. To szczególny projekt, którego celem jest udokumentowanie, w jaki sposób fizyczne doświadczenia wpływają na psychikę człowieka. Joanna Pawlik - malarka i artystka sztuk audiowizualnych - przyznaje w rozmowie, że jej wystawa to pierwszy w Polsce "coming-out" niepełnosprawnej artystki.
Kraków: muzeum nie chce wystawiać dzieł
- Przedstawiam na przykładzie amputowanych kobiet jak radzić sobie z wyglądem swojego ciała w dobie kultu piękna - mówi Joanna Pawlik. - Wystawa stanowi konfrontację marzeń z rzeczywistością. Wszystkie się z tym zmagamy. Bowiem do współpracy artystka zaprosiła dwukrotną mistrzynię paraolimpijską z Turynu Katarzynę Rogowiec oraz polską lekkoatletkę Ewę Zielińską. Wybór był nieprzypadkowy: obie doświadczyły w swoim życiu amputacji i musiały przyjąć status osoby "niepełnosprawnej".
Joanna Pawlik pragnie poprzez swoje działania zburzyć sytuację nietolerancji, braku zrozumienia i wykluczenia. Przedstawia niepełnosprawne kobiety jako niezależne, silne i odważne osoby, podkreślające swój indywidualizm oraz samowystarczalność. Zarówno fotografie jak i filmy Pawlik, które zostaną zaprezentowane na wystawie, przedstawiają sposoby radzenia sobie osób niepełnosprawnych w publicznych sytuacjach. Nowatorstwo jej sztuki polega na sposobie przedstawienia niepełnosprawności: to nietypowe ujęcie zmagań z losem, którego wydźwięk jest zdecydowanie pozytywny i wręcz optymistyczny. - W swoich pracach nie mówię o niepełnosprawności w sposób wymijający - mówię o tym wprost. Ryzykuję, ale robię to celowo - dodaje artystka.
Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Rzucił się z nożem na kolegę przy grillu
Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym**swieta24.pl**.