Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burzliwa historia nowohuckiego Lenina. Oprowadzanie po wystawie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Choć pomnik Lenina z Alei Róż zniknął trzydzieści lat temu, jego duch wciąż jest obecny w Nowej Hucie
Choć pomnik Lenina z Alei Róż zniknął trzydzieści lat temu, jego duch wciąż jest obecny w Nowej Hucie Robert Pająk
W sobotę 21 sierpnia o godz. 12.00 Muzeum Krakowa zaprasza na sobotę oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina” połączone z mini spacerem po Alei Róż.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Myśl, by w Nowej Hucie stanął pomnik Lenina narodziła się w 1966 roku i nie była to zbyt oryginalna idea, w tamtym czasie pomniki i tablice wyrastały jak grzyby po deszczu od morza do Tatr. Krakowski pomnik pierwotnie miał zostać odsłonięty w 1970 roku, na stulecie urodzin wodza rewolucji, ostatecznie stanął trzy lata później w Alei Róż, która jednocześnie z różami przestała mieć wiele wspólnego. Tak zaczęła się jego burzliwa historia.

Choć pomnik Lenina w nowohuckiej Alei Róż stał zaledwie 16 lat, wrósł w świadomość mieszkańców Krakowa na tyle, że jedni do dziś spotykają się „pod Leninem”, inni na różne sposoby wciąż przetwarzają artystycznie trudne dziedzictwo historyczne.
Przestrzeń wystawy nie tylko dokumentuje proces powstawania monumentu i jego historię związaną z Nową Hutą, ale także kontekst historyczny, trudno bowiem opowiedzieć historię krakowskiego pomnika bez przedstawienia historii związanej z pobytem Lenina w Krakowie oraz kontekstu związanego z trudnym dziedzictwem socjalizmu. Znalazły się tu także eksponaty pokazujące, jak z dziedzictwem pomników mierzą się potomni.

Wystawa została podzielona na trzy części. Pierwsza ma przybliżyć tematykę pomnika figuralnego na przestrzeni dziejów oraz kontekst życia Lenina dotyczący epizodu związanego z Krakowem.

W części głównej zgromadzone zostały eksponaty dokumentujące proces powstawania pomnika, konkurs na projekt, wmurowanie kamienia węgielnego oraz odsłonięcie, ale także dokumenty związane z próbą wysadzenia pomnika w 1979 roku, oryginalne fragmenty, które zostały oderwane od monumentu w czasie detonacji. Wśród eksponatów znalazły się także oryginalne projekty pomnika zgłoszone do konkursu, które nie zostały zrealizowane.

Jakie były okoliczności tajemniczego zamachu bombowego, który w kwietniu 1979 roku wstrząsnął Nową Hutą? Dlaczego na wystawie - całkowicie legalnie - znalazła się napis „cały lud czeka na wzwód”? Co sprawiło, że w menu jednej z nowohuckich restauracji figurował „schabowy dla Lenina”?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań pojawią się podczas oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina” w Muzeum Nowej Huty – os. Centrum E1 21 sierpnia o godz. 12.00. Spotkania poprowadzi kurator wystawy Zbigniew Semik. Limit 15 osób, cena 14/10 zł

"Wańka - wstańka. Nowohucki pomnik Lenina " wystawa w Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1 potrwa do 26 września 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska