Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, jest Policja. W Łużnej po 7 latach znów działa posterunek, który otworzono pierwszy raz w 1986 roku

Lech Klimek
Lech Klimek
Symboliczny klucz do posterunku przekazano kierownikowi odtworzonego posterunku Policji w Łużnej mł. asp. Rafałowi Irzykowi, który zameldował gotowość do pełnienia służby w trosce o bezpieczeństwo lokalnej społeczności
Symboliczny klucz do posterunku przekazano kierownikowi odtworzonego posterunku Policji w Łużnej mł. asp. Rafałowi Irzykowi, który zameldował gotowość do pełnienia służby w trosce o bezpieczeństwo lokalnej społeczności Lech Klimek
W Łużnej zaroiło się od policjantów i nic w tym dziwnego, bo po siedmiu latach od likwidacji posterunku w tej gminie pomowie znajdzie się dla niego miejsce. W czasie uroczystej zbiórki funkcjonariuszom przekazano pomieszczenie, w których jeszcze niedawno mieścił się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Gospodarzami tego spotkania byli Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna i mł. insp. Dorota Tokarz, komendant Powiatowy Policji w Gorlicach. Towarzyszyli im insp. Andrzej Kropiwiec Dyrektor Biura Logistyki Policji oraz insp. Rafał Leśniak, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie. Licznie stawili się przedstawiciele lokalnych samorządów i służb mundurowych. W Łużnej byli też posłanka Urszula Nowogórska i senator Wiktor Durlak.

Posterunek w Łużnej powraca po latach

- Jednostka w Łużnej została odtworzona w budynku, w którym od 1986 roku do 2015 roku funkcjonował posterunek Policji – mówiła mł. insp. Dorota Tokarz, komendant powiatowy Policji w Gorlicach. - Jeszcze w 2019 roku, podjęto pierwsze starania dotyczące odtworzenia posterunku policji w Łużnej, co stanowi realizację rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Posterunek podlegał będzie bezpośrednio komisariatowi Policji w Bobowej i etatowo będzie w nim pełniło służbę 8 policjantów – dodała.

Inspektor Andrzej Kropiwiec przekazał symboliczny klucz do posterunku kierownikowi odtworzonego posterunku Policji w Łużnej mł. asp. Rafałowi Irzykowi, który zameldował gotowość do pełnienia służby w trosce o bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Potem nastąpiło odmówienie modlitwy i poświęcenie budynku przez Kapelana Małopolskiej Policji ks. Łukasza Michalczewskiego. Szef policyjnej logistyki podkreślił fakt, że pomieszczenia dla posterunku w całości przygotowała gmina Łużna.

- Gmina zapewniła też wyposażenie posterunku - mówił policjant. - Mam nadzieję, że te wyremontowane pomieszczenia będą służyły jak najdłużej i jak najowocniej – dodał.

Wkład w powstanie posterunku wniosła także oczywiście Policja, wyposażając obiekt i pomieszczenia w sprzęt przeciwpożarowy, komputerowy, telefony i sprzęt łączności radiowej.

Odtworzony Posterunek Policji w Łużnej, którego powierzchnia użytkowa wynosi 173 metrów kwadratowych. Składa się z 7 pomieszczeń biurowych oraz 6 pomieszczeń pomocniczych. Ponadto obok posterunku znajduje się dwustanowiskowe pomieszczenie garażowe, o powierzchni 62 metrów kwadratowych. Etatowo będzie w nim pełniło służbę 8 policjantów: kierownik jednostki, 1 policjant pionu kryminalnego, 6 policjantów zespołu ds. prewencji, w tym dwóch dzielnicowych.

Bezpieczeństwo mieszkańców na pierwszym miejscu

Wszyscy, którzy zabierali głos w czasie tego spotkania, podkreślali, że takie uroczystości to jedno z kluczowych działa rządu zjednoczonej prawicy w dziele podnoszenia bezpieczeństwa mieszkańców.

- Bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze, a przykładem na to, że należy o to bezpieczeństwo dbać, jest odtworzenie posterunku w Łużnej – podkreślał Wiktor Durlak.

Mariusz Tarsa, dziękując tym którzy przyczynili się do otworzenia posterunku w Łużnej, wspomniał też, że to był jeden z ciągle powracających postulatów mieszkańców.

- Kiedy w 2015 roku zapytaliśmy mieszkańców, czy życzą sobie powrotu posterunku, to wszyscy odpowiedzieli tak, na każdym zebraniu w naszej gminie, wszyscy mieszkańcy głosowali za powrotem posterunku – stwierdził.

Przez gminę Łużna przebiega droga wojewódzka prowadząca do granicy ze Słowacją w jedną stronę i do autostrady oraz Krakowa w drugą. Stała obecność funkcjonariuszy w tym rejonie przyczyni się do zwiększenia sprawności, skuteczności i efektywności Policji. Znacząco wpłynie na jeszcze większy poziom bezpieczeństwa obywatel z terenu gminy Łużna, której łączna powierzchnia wynosi ponad 56 km² i jest zamieszkana przez prawie 8600 osób.

W czasie uroczystości odczytano też listy od posłów Barbary Bartuś i Arkadiusza Mularczyka oraz Łukasza Kmity, wojewody małopolskiego.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska