Stadion pod kontrolą - tym razem CBA
Kontrola Urzędu Zamówień Publicznych została przeprowadzona pod koniec 2022 roku. Według jej wyników podpisanie aneksu na rozbudowę pierwotnie planowanego na 4500 miejsc stadionu odbyło się z naruszeniem ustawy Prawo zamówień publicznych, bo należało w tym przypadku ogłosić odrębny przetarg, w którym mogłyby wystartować również inne firmy.
To nie koniec kłopotów nadzorującej inwestycję miejskiej spółki Nowosądecka Infrastruktura Komunalna i wykonawcy Grupy Blackbird.
- Po analizie wszystkich dokumentów dotyczących kontroli budowy stadionu w Nowym Sączu, Prezes Urzędu podjął decyzję o skierowaniu do Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Sączu zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w przedmiocie nałożenia na Spółkę kary pieniężnej z tytułu naruszenia ustawy Prawo zamówień publicznych – informuje Michał Trybusz, rzecznik prasowy Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie.
Kara ma raczej wymiar symboliczny, bo to zaledwie 3 tys. zł. Bardziej poważny problem może stanowić ponowna kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego, jeśli to podejmie się śledztwa w tej sprawie.
- Informacje o wyniku kontroli oraz uchwale KIO zostały przekazane do odpowiednich organów celem weryfikacji czy nie doszło do popełnienia czynów, które mogą być podstawą do złożenia zawiadomienia do prokuratury – dodaje rzecznik UZP.
W maju 2021 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadzało już czynności analityczno-informacyjne, dotyczące przetargu na budowę stadionu. Nie dały one jednak podstaw do „wszczęcia innych czynności określonych w ustawie o CBA”. Teraz śledczy mieliby zająć się podpisanym w marcu 2022 roku aneksem do umowy z 2021 roku.
Dlaczego aneks a nie odrębne postępowanie przetargowe?
- Zawarcie aneksu stanowiło obowiązek spółki wynikający z uchwały podjętej przez Radę Miasta Nowego Sącza, której przedmiotem była zmiana wymagań stawianych Spółce w zakresie powierzonego zadania własnego - budowy stadionu sportowego. Spółka dochowała najwyższej możliwej staranności w procesie jego zawarcia, w szczególności uprzednio pozyskała opinie prawne oraz opinię techniczną. Przedmiotowe opinie zgodnie potwierdzają, te wszystkie ustawowe przesłanki zawarcia aneksu zostały spełnione – tłumaczyła wcześniej na łamach „Gazety Krakowskiej” Anna Bednarczyk-Maśko, prezes Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej.
Stadion miejski przy ul. Kilińskiego 47 ma być gotowy do 30 czerwca 2023 roku. Jego koszt to 75 mln zł, a pieniądze pochodzą w całości z kredytu, jaki został przez miasto zaciągnięty na tę inwestycję. Budująca go Grupa Blackbird jest obecnie jednym głównych wykonawców miejskich inwestycji: budowa kompleksu sportowego na os. Zawada oraz trzech budynków mieszkalnych na ul. Czecha i 29 Listopada.
- TOP największych firm w Nowym Sączu i regionie. Zna ich cała Polska
- Zagraniczne piękności. Oto żony, dziewczyny i partnerki piłkarzy Sandecji Nowy Sącz
- Plejada gwiazd na otwarciu kliniki medycyny estetycznej w Nowym Sączu
- Sądecki Banksy, czyli Mgr Mors i jego kolejna odsłona „Serialu na Węgierskiej”
- Nieziemskie wnętrza Astro Centrum. "Ten obiekt może zrobić furorę"
- Stworzyła dzieło sztuki z czekolady, masy cukrowej i wódki. Zdobyła Grand Prix
