Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA po raz drugi prześwietli sprawę budowy stadionu dla Sandecji Nowy Sącz? To wynik kontroli Urząd Zamówień Publicznych

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Tak wyglądać ma oddany do użytku 30 czerwca 2023 roku stadion miejski przy ul. Kilińskiego 47
Tak wyglądać ma oddany do użytku 30 czerwca 2023 roku stadion miejski przy ul. Kilińskiego 47 Grupa Blackbird
Centralne Biuro Antykorupcyjne ma sprawdzić czy postępowanie przetargowe na budowę stadionu miejskiego w Nowym Sączu zostało przeprowadzone z naruszeniem prawa. Mowa o aneksie na rozbudowę powstającego obiektu dla Sandecji, jaki miejska spółka NIK podpisała z Grupą Blackbird. Do CBA informacje z wyników postępowania przekazał Urząd Zamówień Publicznych, który nie wyklucza również nałożenia na spółkę kary finansowej.

Stadion pod kontrolą - tym razem CBA

Kontrola Urzędu Zamówień Publicznych została przeprowadzona pod koniec 2022 roku. Według jej wyników podpisanie aneksu na rozbudowę pierwotnie planowanego na 4500 miejsc stadionu odbyło się z naruszeniem ustawy Prawo zamówień publicznych, bo należało w tym przypadku ogłosić odrębny przetarg, w którym mogłyby wystartować również inne firmy.

To nie koniec kłopotów nadzorującej inwestycję miejskiej spółki Nowosądecka Infrastruktura Komunalna i wykonawcy Grupy Blackbird.

- Po analizie wszystkich dokumentów dotyczących kontroli budowy stadionu w Nowym Sączu, Prezes Urzędu podjął decyzję o skierowaniu do Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Sączu zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w przedmiocie nałożenia na Spółkę kary pieniężnej z tytułu naruszenia ustawy Prawo zamówień publicznych – informuje Michał Trybusz, rzecznik prasowy Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie.

Kara ma raczej wymiar symboliczny, bo to zaledwie 3 tys. zł. Bardziej poważny problem może stanowić ponowna kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego, jeśli to podejmie się śledztwa w tej sprawie.

- Informacje o wyniku kontroli oraz uchwale KIO zostały przekazane do odpowiednich organów celem weryfikacji czy nie doszło do popełnienia czynów, które mogą być podstawą do złożenia zawiadomienia do prokuratury – dodaje rzecznik UZP.

W maju 2021 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadzało już czynności analityczno-informacyjne, dotyczące przetargu na budowę stadionu. Nie dały one jednak podstaw do „wszczęcia innych czynności określonych w ustawie o CBA”. Teraz śledczy mieliby zająć się podpisanym w marcu 2022 roku aneksem do umowy z 2021 roku.

Dlaczego aneks a nie odrębne postępowanie przetargowe?

- Zawarcie aneksu stanowiło obowiązek spółki wynikający z uchwały podjętej przez Radę Miasta Nowego Sącza, której przedmiotem była zmiana wymagań stawianych Spółce w zakresie powierzonego zadania własnego - budowy stadionu sportowego. Spółka dochowała najwyższej możliwej staranności w procesie jego zawarcia, w szczególności uprzednio pozyskała opinie prawne oraz opinię techniczną. Przedmiotowe opinie zgodnie potwierdzają, te wszystkie ustawowe przesłanki zawarcia aneksu zostały spełnione – tłumaczyła wcześniej na łamach „Gazety Krakowskiej” Anna Bednarczyk-Maśko, prezes Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej.

Stadion miejski przy ul. Kilińskiego 47 ma być gotowy do 30 czerwca 2023 roku. Jego koszt to 75 mln zł, a pieniądze pochodzą w całości z kredytu, jaki został przez miasto zaciągnięty na tę inwestycję. Budująca go Grupa Blackbird jest obecnie jednym głównych wykonawców miejskich inwestycji: budowa kompleksu sportowego na os. Zawada oraz trzech budynków mieszkalnych na ul. Czecha i 29 Listopada.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska