FLESZ - Omikron – na te objawy musisz szczególnie uważać

Do tej pory w północnej części powiatu bocheńskiego nie było ośrodka dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnościami. Nowo utworzony dom da wsparcie docelowo 40 osobom. Na obecnym etapie przyjętych zostało 19 osób z gminy Bochnia w wieku powyżej 18 lat.
Budynek w Cerekwi powstał jako tzw. szkoła tysiąclatka. Niegdyś pełnił funkcję Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, w latach 80. XX wieku przeprowadzono jego remont, ale po likwidacji placówki od 17 lat stał pusty, niszczejąc z roku na rok. Przełom nastąpił w 2018 roku, gdy ówczesny starosta Ludwik Węgrzyn podpisał porozumienie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, prezesem Fundacji św. Brata Alberta, na dzierżawę pomieszczeń.
Problemem pozostawały jednak pieniądze na przeprowadzenie remontu i adaptację obiektu do nowej funkcji. Pojawiły się one w formie 2 mln zł z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pieniądze pozyskał powiat, który następnie ogłosił przetarg na remont części budynku. Prace trwały od lipca i właśnie się zakończyły. Obejmowały wyminę okien, drzwi, rynien, odnowienie dachu i termomodernizację ścian. Wewnątrz wymieniono wszystkie instalacje, wykonano nowe tynki i wylewki, a także zamontowano nowoczesne ogrzewanie gazowe. Wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w meble i sprzęt do rehabilitacji oraz niezbędne wyposażenie do prowadzenia zajęć.
Modernizacja obejmowała też otoczenie budynku. Płyty chodnikowe zastąpiono nawierzchnią z kostki, wykonano też miejsca parkingowe, m.in. dla osób z niepełnosprawnościami. Oprócz nowych schodów, do budynku prowadzą dwie pochylnie - przy wejściu głównym i od strony dziedzińca. Teren został oczyszczony i wyplantowany, a wiosną podopieczni będą mogli urządzić ogród.
- Niestety zapotrzebowanie na tego typu placówki jest duże. W efekcie zakończonych prac, powstał piękny i w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami obiekt. Placówka nie tylko zapewni terapię osobom z niepełnosprawnościami, ale również będzie dużym wsparciem dla ich rodzin - mówi Adam Korta, starosta bocheński.
Ośrodek w Cerekwi został przygotowany dla osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. Podopieczni dostaną tam wsparcie społeczne i będą się uczyli samodzielności. Oprócz codziennych zajęć przewidziane jest również wyżywienie.
W nowo utworzonym ośrodku będą funkcjonowało kilka pracowni. - Tkacka, stolarnia, pracownia gospodarstwa domowego, ogrodnicza. Myślę, że ten dział będzie dobrze rozwinięty, bo jest tam dużo terenu zielonego, co jest ogromnym plusem tego ośrodka.
W trakcie remontu zachowano charakterystyczny słup z gniazdem dla bocianów. - Stoi tam od dziesięcioleci. Z tego też powodu ośrodek będzie się nazywał „Pod bocianim gniazdem” - zapowiada ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Duchowny z podkrakowskich Radwanowic chwali położenie budynku w Cerekwi. - Jest tam prawie hektar działki, są tereny zielone, a także jest możliwość dalszej rozbudowy. Ważne, że budynki są parterowe, dzięki czemu nie ma barier architektonicznych.
Szef Fundacji im. św. Brata Alberta planuje dalszą rozbudowę ośrodka w Cerekwi po wyremontowaniu pozostałej części budynku.
- Jarmark bożonarodzeniowy w Brzesku. Przysmaki i piękne ozdoby, karuzela i wielbłądy
- 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Jak ten czas wyglądał w Bochni i Brzesku?
- Ofiaromat w Bazylice św. Mikołaja w Bochni
- ZOMO wróciło na ulice. Milicjanci tłumili protest mieszkańców [ZDJĘCIA]
- 17-letni Kamil walczy z białaczką, trwają poszukiwania jego genetycznego bliźniaka
- Bochnia. Męski Chór Cantores Sancti Nicolai wydaje płytę