– Po tym spotkaniu rozpoczną się również zaawansowane prace nad budżetem na nadchodzący rok. Najpewniej wiadomo będzie już wtedy, jak wygląda przyszłość obiektu na Górce Narodowej. Dowiemy się też, jak przedstawia się perspektywa rozwoju sytuacji finansowej miasta, a w konsekwencji czy możliwe będzie przyspieszenie przebudowy ośrodka wychowawczego i rozpoczęcie budowy szkoły na Górce Narodowej – konkluduje Grzegorz Stawowy.
Pilna potrzeba
Potrzeba inwestycji w tym miejscu jest niezaprzeczalna. Jednocześnie jednak wraz z kolejnymi latami wypierana jest ona z budżetu przez inne, większe zadania. Odkąd wiadomo już na pewno, że obiekt powstanie, a więc od lipca 2021 roku, w budżecie miasta na kolejne lata albo nie znajdują się środki (jak w roku bieżącym), albo wyłącznie „symboliczne” (na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej w 2022 roku). Wciąż też radni czekają na uchwalenie planu miejscowego „Górka Narodowa ul. Banacha I, II, III i IV”.
Jak mówi radny Grzegorz Stawowy, rozpoczęcie prac nad szkołą wymaga dodatkowo wcześniejszej przebudowy ośrodka wychowawczego zlokalizowanego na działce, na której w przyszłości ma powstać placówka oświatowa. – Żeby szkoła mogła zacząć być realizowana, trzeba najpierw przebudować zlokalizowany tu ośrodek opiekuńczo-wychowawczy – tłumaczy radny. – Na ten cel z budżetu miasta trzeba najpierw przeznaczyć ok. 70 milionów złotych. Pieniądze wydane zostaną na wyburzenie dotychczasowego budynku, zaprojektowanie i wybudowanie nowego, wraz z towarzyszącym mu internatem. Dopiero w kolejnym kroku zabezpieczone będzie musiało zostać co najmniej drugie tyle pieniędzy na budowę placówki oświatowej.
Jak przedstawia się przyszłość?
Ze strony przedstawicieli miasta nie ustają zapewnienia, że prędzej czy później szkoła na Górce Narodowej powstanie. Trudno jest jednak wskazać termin, w którym można spodziewać się rozpoczęcia prac, jak i oddania inwestycji do użytku. – Sytuacja finansowa miasta powoduje, że na inwestycję wciąż brakuje środków. Wiadomo jednak, że niektóre etapy powinny i mogą mieć już miejsce – jak choćby starania o uzyskanie pozwolenia: najpierw na przebudowę zlokalizowanego tu ośrodka wychowawczego, a następnie budowę placówki oświatowej – mówi Grzegorz Stawowy.
W ostatnim czasie na grupie facebookowej Inicjatywa Górka Narodowa pojawił się post z mapą. Zaznaczone zostały na niej inwestycje mieszkaniowe, które są już w trakcie realizacji (m.in. osiedle OZON, które na północy Krakowa powstaje już od lat), lub których budowa w najbliższym czasie ma się rozpocząć (inwestycje YIT Development czy Super Krak). Analizując te plany, można wywnioskować, że w najbliższych latach zamieszka tu ok. 10 tysięcy nowych mieszkańców, w dużej części rodzin z małymi dziećmi. Sprawi to, że potrzeba wybudowania nowej szkoły stanie się jeszcze pilniejsza. Pocieszające jest jednak to, że zarówno radni, jak i mieszkańcy, nie ustają w staraniach, by stało się to jak najszybciej.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
