Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Pięciu wybitnych chrzanowian znalazło się na muralu w parku. To projekt licealistów [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Wyjątkowo rozbudowane w tym roku są obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie może to dziwić, bo to już 100. rocznica powrotu na mapę świata państwa polskiego. Z tej okazji w Chrzanowie nie brakuje ciekawych inicjatyw.

Z ciekawym pomysłem wyszli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie, którzy postanowili stworzyć patriotyczny mural. Na starym zaniedbanym murze w pobliżu Muzeum w Chrzanowie znalazły się wizerunki pięciu osób zasłużonych dla miasta.

- Wspólnie z koleżankami i kolegami chcieliśmy uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zrobić to po swojemu, stworzyć wspólnie coś fajnego - mówi Kornel Pierzchała, jeden z twórców muralu.

Pomysł stworzenia muralu zrodził się wiosną. Uczniowie z grupy rozszerzonej z wiedzy o społeczeństwie pod opieką prof. Bogumiły Mrowcy włożyli wiele pracy w przygotowania do rozpoczęcia jego malowania. Trzeba było załatwić pozwolenia oraz znaleźć sponsora, który pokryłby koszty zakupu farb i narzędzi. Udało się, firma Montospaw postanowiła pomóc uczniom. W inicjatywę włączyło się również muzeum, liceum, gmina oraz starostwo. W odróżnieniu od wielu innych murali, na których uwieczniono najbardziej znanych bohaterów m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego czy rotmistrza Witolda Pileckiego tu postawiono na osoby mocno związane z regionem.

- Wybraliśmy postacie, które są zasłużone dla Chrzanowa, zrobiły coś dobrego dla niego, a jednak na co dzień są nieco zapomniane - dodaje Szymon Galos, inny z twórców.

Same prace trwały dwa tygodnie. Młodym artystom sprzyjała zaskakująco dobra jak na listopad pogoda, choć łatwo nie było. Mural powstał na starym, nierównym, popękanym murze, co utrudniało malowanie.

Ośmioosobowa ekipa korzystała z pędzi i wałków. Część osób po raz pierwszy brała udział w takim projekcie, dlatego było to dla nich duże wyzwanie. Zajęcie bardzo im się spodobało.

- W Chrzanowie jest wiele miejsc, gdzie można by stworzyć murale. Chęci są, potrzebny jest jednak na to czas i sponsorzy - dodaje Szymon Galos.

W taki właśnie sposób szpecący mur zamienił się w miejsce, gdzie chętnie przystają osoby spacerujące po parku, robią zdjęcia, przyglądają się portretom. Uczniom w wyborze odpowiednich postaci pomagali pracownicy muzeum.

W gronie uwiecznionych osób znalazła się Janina Woynarowska, pielęgniarka zmarła w 1979 r. w wypadku samochodowym, wioząc chorego do lekarza.

- Niosła pomoc potrzebującym. Zorganizowała Dom Samotnej Matki, wspierała pomocą materialną i duchową potrzebujące rodziny i dzieci - podkreśla Marta Gawor z muzeum w Chrzanowie.

Jej postawa i głęboka wiara, którą dzieliła się z dziećmi i którymi się opiekowała, zostały pośmiertnie docenione. Kardynał Franciszek Macharski rozpoczął jej proces beatyfikacyjny.

Kolejną postacią jest pułkownik Marian Ocetkiewicz, żołnierz piechoty Wojska Polskiego. Chrzanowianin dowodził pułkami podczas I i II wojny światowej. Aresztowano go w kwietniu 1941. Trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie 10 lipca został rozstrzelany pod ścianą śmierci.

Zdzisław Krawczyński to postać niezwykle zasłużona dla chrzanowskiego harcerstwa. Uczestnik I i II wojny światowej. - Jako doskonale znający leśne ścieżki często przekraczał „zieloną granicę”, przeprowadzając uciekinierów i przenosząc materiały konspiracyjne - dodaje Marta Gawor.

Kazimierz Zembrzuski to wybitny konstruktor parowozów. Twórca lokomotyw, które rozsławiły zakład Fablok w Polsce oraz poza jego granicami. Parowóz z Fabloku nagrodzony został złotym medalem na Światowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 r.

Michał Gajownik był jednym z najwybitniejszych sportowców z Chrzanowa. To dwukrotny mistrz świata w kajakarstwie. Zginął w wypadku samochodowym w 2009 r.

Uroczyste „otwarcie” muralu odbędzie się w niedzielę o godz. 12. Towarzyszyć mu będzie odsłonięcie tablicy z okazji nadania parkowi miejskiemu imienia 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Trzebinia. Hala produkcyjna w Zakładzie Karnym w Trzebini ur...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska