https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciąża - objawy. Pierwsze objawy ciąży, badania prenatalne. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Marlena Hebda
Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu bardzo często przez kobiety są mylone z zatruciem, przeziębieniem czy grypą
Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu bardzo często przez kobiety są mylone z zatruciem, przeziębieniem czy grypą Pixabay
Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu bardzo często przez kobiety są mylone z zatruciem, przeziębieniem czy grypą. W pierwszych dniach od zapłodnienia objawy ciąży są właściwie niedostrzegalne. Organizm kobiety może zacząć zauważać zmiany około 10 dnia po zapłodnieniu, są one jednak niewielkie i bardzo łatwo je przeoczyć.

Ciąża - objawy. Wczesne objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży dotkliwiej zaczynają działać około 4-6 tygodnia ciąży. Na samym początku zatrzyma się miesiączka. Może pojawić się jedynie delikatne krwawienie implantacyjne, które oznacza zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Warto pamiętać, że nawet ten objaw może zostać mylnie zinterpretowany - szczególnie, jeśli przyszła mama z reguły ma nieregularne miesiączki.

Pierwsze objawy ciąży: lista

Gdy mały człowiek rośnie w brzuchu mamy, cały organizm kobiety przeżywa rewolucję. W związku z tym przyszła mama musi być przygotowana na różne dolegliwości. Do pierwszych objawów ciąży, które na dobre rozpoczną się około 9-12 tygodnia (czyli pod koniec pierwszego trymestru), należą:

  1. Poranne lub wieczorne mdłości, nudności i wymioty.
  2. Tkliwość, ból i powiększenie piersi.
  3. Wyostrzenie zmysłów, szczególnie węchu i możliwa zmiana preferencji smakowych, wzmożone łaknienie.
  4. Burza hormonów i zmiana samopoczucia - wahania nastrojów, zmęczenie, nadmierna senność.
  5. Zawroty głowy, omdlenia.
  6. Ból brzucha.
  7. Częste oddawanie moczu.
  8. Bóle głowy i pleców.
  9. Zaparcia.
  10. Przyrost masy ciała.
  11. Zmiana koloru błony śluzowej pochwy na sinopurpurowy.

Kobieta w ciąży: brzuch ciążowy, zalecenia

Podczas tych dziewięciu miesięcy należy dbać o siebie w szczególny sposób:

  1. Po pierwsze trzeba zadbać o zbilansowaną i zdrową dietę, aby dobrze karmić siebie i małego szkraba. Dieta musi być bogata w owoce, warzywa, mięso i nabiał. Unikajmy pokarmów o dużej zawartości tłuszczu i cukru.
  2. Pamiętaj o regularnej higienie. Nie chodzi tu tylko o codzienne kąpiele, ale także mycie warzyw, owoców i mięsa.
  3. Niektóre produkty zawierające bakterie, mogą być niebezpieczne dla Ciebie i maluszka. Dlatego podczas ciąży lepiej unikaj wszelkich produktów typu sery pleśniowe, niedogotowane jaja, surowe i wędzone ryby czy wątróbka.
  4. Ogranicz produkty zawierające kofeinę.

A kiedy tak naprawdę brzuch ciążowy zaczyna być widoczny? Wielkość i widoczność brzuszka u kobiety w ciąży jest zależne od budowy ciała danej kobiety. Najszybciej ciąża widoczna jest u kobiet szczupłych, niskich czy niewysportowanych. Zdarza się, że u niektórych kobiet ciąża widoczna jest już w 12. tygodniu, natomiast inne są w stanie ją ukryć nawet do końca 2. trymestru.
Przybieranie na wadze zwykle zachodzi około 8. tygodnia ciąży. Natomiast całkiem widoczny brzuszek powinien już być około 4-5. miesiąca ciąży (14-22. tydzień).

Badania prenatalne, badania usg, badania przed ciążą

O tym kiedy wykonać badania prenatalne mówi kalendarz ciąży. Należy przestrzegać tych terminów, ponieważ w późniejszym czasie wykonanie badań nie będzie możliwe. Na samym początku wykonuje się badania krwi. Diagnostykę ciążową można rozpocząć około 11. tygodnia ciąży. Najczęściej wykonywanymi badaniami w ciąży są badania nieinwazyjne na podstawie badań USG ciąży i badań z krwi.

Wykonanie badań USG jest bardzo ważne do oceny stanu płodu. USG połówkowe pozwala na całością ocenę rozwoju ciąży, tempa wzrostu dziecka i zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości. Często, razem z USG połówkowym wykonuje się USG transwaginalne i USG dopochwowe na dokładne określenie długości szyjki macicy.

Pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży możliwe jest wykonanie badań USG 3D pozwalającego na otrzymanie trójwymiarowego obrazu płodu. Takie badanie można jednak wykonać tylko prywatnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Dość późno dowiedziałam się że jestem w ciąży, bo nie miałam początkowo żadnych objawów. Na szybko z pomocą siostry kompletowałam wyprawkę. Większość potrzebnych rzeczy udało mi się kupić z sensillo. Wózek i sporą część ubranek dostałam po maluszku siostry, więc przy okazji trochę zaoszczędziłam gotówki ;)

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska