Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz w Bolesławiu zagrożony zapadliskami? Zakłady Górniczo Hutnicze „Bolesław” przeprowadzą tam badania geofizyczne. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Wideo
od 16 lat
Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie poinformowały, że w ostatnim czasie udało się pozyskać mapy, które wskazują, że w okresie międzywojennym oraz podczas II wojny światowej pod południową częścią cmentarza w Bolesławiu mogła być prowadzona działalność górnicza. W związku z tym na terenie potencjalnie zagrożonej występowaniem szkód górniczych nekropolii zostaną przeprowadzone odpowiednie badania. Będą one miały za zadanie wskazać czy konieczne będzie podejmowanie dalszych działań w sprawie.

Cmentarz w Bolesławiu zagrożony zapadliskami?

Wraz z zakończeniem likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany” w powiecie olkuskim zaczęły występować szkody górnicze. Pierwszą z nich było zniknięcie rzeki Sztoły. Później pojawiły się pierwsze zapadliska. Najnowszą konsekwencją zamknięcia kopalni są z kolei powstające zalewiska.

Do tej pory na terenie powiatu olkuskiego powstało ponad sto zapadlisk. Najwięcej jest ich na terenach leśnych znajdujących się w obrębie gminy Bolesław. Niestety szkody górnicze wystąpiły także w infrastrukturze. Mowa tu o zapadliskach w okolicy obwodnicy Bolesławia a nawet w samej jezdni nowo wybudowanej drogi.

Cmentarz w Bolesławiu
Cmentarz w Bolesławiu Paweł Mocny

Pod koniec lipca tego roku Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie wydały komunikat, w którym ich przedstawiciele poinformowali, że w ostatnim czasie udało się pozyskać archiwalne mapy górnicze rejonu Bolesławia. Wskazują one, że w okresie międzywojennym oraz podczas II wojny światowej, pod południową częścią cmentarza w Bolesławiu mogła być prowadzona eksploatacja górnicza .

- Mając na uwadze społeczne znaczenie tego miejsca, zakłady, w uzgodnieniu z proboszczem Parafii Rzymskokatolickiej w Bolesławiu, zleciły wykonanie badań geofizycznych w tej części cmentarza – informują przedstawiciele Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław”.

Cmentarz w Bolesławiu
Cmentarz w Bolesławiu Paweł Mocny

Zapowiadane przez przedstawicieli bukowieńskiej spółki badania dadzą odpowiedź na pytanie, czy w górotworze występują anomalie i ewentualnie jakiego są typu. Poznanie ich wyników umożliwi podjęcie dalszych działań.

- Dodajemy, że nie jesteśmy następcą prawnym podmiotów, które prowadziły eksploatację w tym rejonie w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej. Stąd też za skutki tej historycznej działalności górniczej Zakłady nie odpowiadają. ZGH „Bolesław” zdecydowały się na wykonanie tych badań z uwagi na szczególne znaczenie i ważność cmentarza dla społeczeństwa – podkreślają w wydanym komunikacie przedstawiciele Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław”.

Obecnie jednym z największych zagrożeń w powiecie olkuskim jest historyczne górnictwo. O ile w przypadku działalności górniczej, która była prowadzona przez Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie i ich prawnych poprzedników wiadomo w zasadzie wszystko o tyle nie wszystkie dawne korytarze górnicze znajdują się na mapach, w dokumentach i w innych źródłach. A na ziemi olkuskiej drążono od setek lat.

Historyczne górnictwo to zagrożenie nie tylko dla Bolesławia, ale dla prawie całego powiatu olkuskiego. Jak podkreślał na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska Rady Powiatu Olkuskiego wiceprezes Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy tak zwana historyczna działalność górnicza była prowadzona na przykład pod budynkiem Starostwa Powiatowego w Olkuszu, torami kolejowymi w Olkuszu a nawet pod… drogą krajową numer 94.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska