Mapping na budynku Teatru Słowackiego, piątek, godz. 21.30
Helena Modrzejewska będzie pierwszą aktorką, której wizerunek zostanie upamiętniony na srebrnej monecie w ramach serii Wielkie aktorki. Narodowy Bank Polski wyemituje monetę 11 czerwca 2019 roku, a jej uroczysta prezentacja obędzie się 14 czerwca na scenie Teatru im. J. Słowackiego. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 20:00, będzie im towarzyszył program artystyczny, a około 21:30 zobaczymy mapping na trzech stronach budynku Teatru.
„Lew, Król Sawanny”, Nowohuckie Centrum Kultury, piątek, godz. 10 i 19
Przedstawienie oparte o słynne piosenki z musicalu „Król Lew”, w autorskich, wielogłosowych aranżacjach wokalnych. W widowisku pierwszoplanową rolę grają efektowne układy choreograficzne autorstwa Natalii Soboń, współpracującej m.in. z krakowskim teatrem Variete. W trwającym ok 70 min. spektaklu bierze udział ponad 90 młodych wykonawców, uczniów Krakowskiej Akademii Musicalu.
Całość reżyseruje Piotr Kumięga.
Jarmark świętojański, Bulwar Czerwieński
W piątek 14 czerwca punktualnie o godzinie 11 na Bulwarze Czerwieńskim rozpocznie się największa edukacyjna impreza historyczna w Krakowie: Jarmark Świętojański. Pod samym Wawelem spotkają się renesansowi tancerze, czeladnicy i żacy, swój kunszt zaprezentują sokolnicy i muzycy, najmłodsi zdobędą patenty, a wszyscy przeniesiemy się do XVI-wiecznego miasta. Tegoroczna edycja poświęcona jest miastu i jego mieszkańcom: dowiemy się, jak pracowali, jak się bawili i jak zakłócali porządek. Niesfornymi jarmarcznikami zajmą się kat i inkwizytor, a porządku pilnować będą patrole straży miejskiej i grodzkiej, w każdej chwili gotowe do zaprezentowania swojej bojowej sprawności. Rzemieślnicy zaproszą chętnych na pokazy w swoich warsztatach, a żądni wiedzy żacy trafią do kolegiów i lektoriów. Zobaczymy pokazy chorągwiarzy, halabardników i muszkieterów, będziemy podziwiać teatr ognia, spektakle komedii dell’arte i pokazy renesansowej mody.
Komeda-Hłasko, Teatr Odwrócony, piątek, godz. 20
Z jednej strony częściowo improwizowana suita na motywach zaczerpniętych z muzyki Krzysztofa Komedy.
Z drugiej, recytacje fragmentów prozy Marka Hłaski. W efekcie zestawienia tych dwóch warstw rodzi się nowa jakość, synteza sztuk, którą już dziś zobaczymy w teatrze przy ul. Sławkowskiej 14. Jak tłumaczą organizatorzy, wybór tych dwóch postaci nie jest przypadkowy. - Obydwu postrzega się w kulturze popularnej na sposób spłycony, przez pryzmat jedynie ich najpopularniejszych dzieł. Przekonani o dogłębnej niesprawiedliwości takiego stanu rzeczy, pragniemy odmienić stereotypowy odbiór ich muzycznej i literackiej sztuki - wyjaśniają.
WIDEO: Poradnik początkującego biegacza. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz biegać
Źródło: TVN24/x-news
