FLESZ - Oto nowe zasady szczepień
Miasteczko Cukrówka, w Dolinie Zmornickiej położone gdzieś w okolicach Wadowic. Pozornie zwykłe miejsce, pełne małomiasteczkowych tęsknot, radości i problemów. Ale… po ulicach nocami nago chodzi dziewczyna, z okolicznego jeziora wyłowiono ciało, jeden z mieszkańców zostaje wróżem, a w kościele dzieją się cuda. Nad Cukrówką unosi się aura tajemnicy i grozy. W dodatku akcja rozgrywa się w dniu śmierci papieża. Co się tam naprawdę dzieje?
- Ta historia opisuje małe polskie miasteczko, Cukrówkę, która jak w soczewce skupia naszą polskość, ale nie tę widzianą z perspektywy Warszawy i hotelu Marriott, ale z perspektywy małych miejscowości, takiego naszego małego świata rozpiętego między ludową magicznością, a naszą polską, bardzo silną, religijnością. Jest takim polskim miasteczkiem Twin Peaks, które gdzieś się tu odbija, wydawało mi się, że to historia stworzona do teatru dlatego się nią zajęliśmy
– wyjaśnia reżyser spektaklu Jakub Roszkowski.
„Zimowla” to druga, po „Atlasie: Doppelganger”, powieść Dominika Słowik, za która autorka została nagrodzona Paszportem Polityki oraz tytułem Bestsellery Empiku 2019 w kategorii „Odkrycie Empiku Literatura”. Powieść rozgrywająca się w Cukrówce to połączenie kryminalnej intrygi, thrillera i rozprawy o historii. Książka o pamięci, jak określają ją krytycy. Adaptacji „Zimowli” do potrzeb sceny i reżyserii spektaklu podjął się Jakub Roszkowski.
- Konsultowałem pomysł adaptacji z autorką. Przeniesienie powieści na scenę było dosyć skomplikowane, zastanawiałem się, jak tę historię opowiedzieć, bo nie da się przecież opowiedzieć w taki sposób jak w książce. Trzeba było znaleźć inny gest narracyjny, jakoś to przełożyć na teatr. Długo szukaliśmy odpowiedniego języka, ale mam nadzieję, że się udało – mówi reżyser spektaklu.
Realia Cukrówki czytelnicy powieści Dominiki Słowik poznają z perspektywy narratorki, która w spektaklu zastępują mieszkańcy niezwykłej miejscowości. Przez meandry zdarzeń w małopolskim miasteczku Twin Peaks na deskach teatru przeprowadzi widzów postać agentki, która odwiedza Cukrówkę, by wyjaśnić tajemnicze wydarzenia, które mają miejsce w miasteczku.
- Spróbowaliśmy zbudować małą Cukrowską społeczność. Dominika w swojej książce dużo głosu oddaje kobietom, my też – kobiety w tym spektaklu lepiej sobie radzą, ale podstawą nie była tu jedna wiodąca postać, tak jaką jest w powieści narratorka, tylko zbiorowość – mówi Roszkowski.
W spektaklu udział biorą: Agnieszka Judycka, Magdalena Osińska, Agnieszka Przepiórska, Anna Tomaszewska, Wanda Skorny, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Wojciech Skibiński i Feliks Szajnert.
Premiera „Zimowli”w reżyserii Jakuba Roszkowskiego 12 marca, godz. 19.00 na Scenie MOS (ul. Rajska 12).
Spektakl został przyjęty do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie polskiej Sztuki Współczesnej promującego współczesny dramat polski, rodzimych dramatopisarzy oraz adaptacje teatralne polskiej literatury współczesnej.
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
