Chodzi o oczyszczalnię ścieków, jaką we wsi Piekielnik planuje zbudować urząd gminy. Do oczyszczalni mają zostać podłączone domy w terenu Piekielnika. Jak na razie są one oparte o szamba, które niestety czasami przeciekają i przelewają się – szczególnie w czasie dużych opadów deszczu. W efekcie ścieki spływają do potoku Piekielnik i dalej do potoku Czarna Orawa. Gmina ma już gotowy projekt i pozwolenie na budowę oczyszczalni. Jej szacowany koszt to 32 mln zł.
Plany jednak może pokrzyżować pomysł Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która chce rejon potoku Czarna Orawa w Piekielniku objąć obszarem chronionym Natura 2000. W tym także teren gminny, na którym ma powstać oczyszczalnia.
Rada sołecka i rada gminy negatywnie zaopiniowała pomysł poszerzenia obszaru Natura 2000. Dyrekcja ochrony środowiska zapewnia jednak, że oczyszczalnia będzie mogła powstać.
- Powiększenie obszaru Natura 2000 Czarna Orawa stanowi wypełnienie zobowiązań wobec Komisji Europejskiej po zarzutach formalnych w zakresie obszarów Natura 2000. Zmiana granic całego obszaru Natura 2000 polega na powiększeniu obszaru o tzw. Mechowiska Orawskie i Mechowiska Bembeńskie dla ochrony torfowisk alkalicznych. Ponadto korekta granic polega na poszerzeniu stref buforowych wokół cieków, w szczególności wokół dopływów Czarnej Orawy, co jest istotne z punktu widzenia ochrony ryb, minogów, płazów oraz siedlisk przyrodniczych. Powiększany obszar w Piekielniku dotyczy poszerzenia strefy buforowej wokół potoku Piekielnik. Obszar ten w większości obejmuje tereny wskazywane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny lasów, zadrzewień i zieleni łęgowej a na jednym fragmencie wskazany został teren pod planowaną oczyszczalnię ścieków - informuje Ada Słodkowska- Łabuzek z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.
Dodaje, że dla obszaru Czarna Orawa zagrożeniem jest m.in. odprowadzanie do wód nieoczyszczonych ścieków bytowych, natomiast celem ochrony jest poprawa stanu ekologicznego wody. - Jako działanie do realizacji tego celu wskazano poprawę jakości wody poprzez m.in. likwidację nielegalnych zrzutów ścieków, budowę sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków. Zatem jak widać budowa oczyszczalni ścieków wpisuje się w działania związane z ochroną tego obszaru. Wobec powyższego poszerzenie obszaru Natura 2000 nie wyklucza możliwości budowy oczyszczalni ścieków i systemu kanalizacyjnego w miejscowości Piekielnik – dodaje Ada Słodkowska-Łabuzek.
Urzędnicy z Czarnego Dunajca nie wierzą jednak w to. - We wsi Czary Dunajec również mamy obszar Natury 2000. Gdy projektowaliśmy tam obszar uzdrowiskowy, by zbudować zakład lecznicy, usłyszeliśmy, że nie ma mowy o budowie w Naturze 2000 czegokolwiek. Za chwilę okaże się, że w Piekielniku znajdą się jakieś siedliska. I to nam zablokuje całą inwestycję – obawia się wójt.
Dodaje, że urząd gminy nie dostał żadnej informacji od dyrekcji ochrony środowiska – ani w sprawie ewentualnych siedlisk, ani w sprawie planowanej oczyszczalni ścieków.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
