Czarny Dunajec to wieś w gminie o tej samej nazwie. Leży w powiecie nowotarskim – na pograniczu Podhala i Orawy. Pomysł na nabycie praw miejskich zrodził się tam kilka lat temu. W ubiegłym roku urząd zorganizował konsultacje społeczne dla mieszkańców tej miejscowości, ale i całej gminy. Odbyły się one we wrześniu 2021 roku.
- Frekwencja w głosowaniu wyniosła 30,2 proc. Na 19 tys. 153 mieszkańców gminy uprawnionych do udziału w tych konsultacjach, zagłosowało 5788 osób. W miejscowości Czarny Dunajec za prawami miejskimi opowiedziało się 57,9 proc. Przeciw było 37,3 proc. głosujących. Z kolei na terenie pozostałych sołectw za prawami miejskimi było 67,8 proc., a przeciw 19 proc. - mówi wójt gminy Marcin Ratułowski.
Na tej podstawie rada gminy upoważniła wójta do wystąpienia do rady ministrów z wnioskiem o nadanie statusu miasta.
- I udało nam się. Na razie co prawda jest projekt, więc czekamy teraz na właściwe rozporządzenie. Ale wszystko zmierza w kierunku miasta Czarny Dunajec – mówi wójt. Gdy decyzja zostanie podtrzymana, Czarny Dunajec od 1 stycznia 2023 będzie nowym miastem na mapie Podtatrza.
- Dla mieszkańców nie zmieni się nic. Tzn. nie dojdzie im żaden nowy obowiązek w związku z tym. Nie trzeba będzie wymieniać dowodów osobistych. Chyba, że te stracą ważność. Zmieni się nazwa urzędu, pieczątka wójta i przewodniczącego rady gminy – mówi Ratułowski. Wskazuje jednak, że ważniejsze będzie to, że dzięki zmianie statusu Czarny Dunajec będzie mógł ubiegać się o środki na inwestycje dedykowane małym miasteczkom. - A że będziemy gminą miejsko-wiejską, będziemy mieli do dyspozycji dwa źródła finansowania – kwituje wójt.
Czarny Dunajec był już w przeszłości miastem. To historyczny fakt. Trwa jednak spór o to, jak długo miejscowość utrzymywała taki status. Część osób twierdzi, że od 1925 do 1934 roku. Inni są zdania, że prawa miejskie Czarny Dunajec miał już za czasów zaborów, a dokładnie od 1880 roku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
