Żłobek w Czarnym Dunajcu powstał przy miejscowym przedszkolu. Gmina Czarny Dunajec wybudowała go od podstaw. To nowoczesny budynek, w pełni dostosowany do potrzeb opieki nad najmłodszymi dziećmi.
- Jest to pierwszy na Podhalu samorządowy żłobek. Dotychczas na naszym terenie nie było w ogóle żłobka, nawet prywatnego. Dlatego taka inwestycja bardzo się przysłuży naszym mieszkańcom, a w szczególności matkom, które będą mogły oddać swoje dzieci pod fachową opiekę, a same będą mogły wrócić, bądź podjąć pracę – mówi Marcin Ratułowski, burmistrz miasta i gminy Czarny Dunajec.
W nowym żłobku jest miejsce dla 80 dzieci. Obecnie zapisanych zostało 57 maluchów. Od września jednak miejsce wolnych najprawdopodobniej już nie będzie. Zainteresowanie bowiem jest ogromne. Większość miejsc zajęła się w pierwszy dniu rekrutacji. Jak mówi Izabela Krokop-Gniewek, dyrektor żłobka, niektórzy rodzice czekali już od wczesnych godzin porannych, by zapisać dziecko.
W żłobku znalazło się pięć oddziałów dla dzieci. Sale są w pełni wyposażone – zarówno w zabawki, pomoce dydaktyczne dla opiekunek, jak również w sanitariaty dostosowane oczywiście do wzrostu maluchów.
- Sam budynek, jak i sale są zabezpieczone w specjalny system, który uniemożliwi wejście niepowołanym osobom - mówi Izabela Krokop-Gniewek.
W budynku przygotowano także część dla żłobkowej kuchni. Jest ona w pełni wyposażona w urządzenia gastronomiczne, które pozwolą na przygotowywanie posiłków na miejscu.
- Przed budynkiem mamy do dyspozycji ogrodzony plac zabaw – mówi dyrektorka.
W nowym żłobku pracę znalazło 10 osób. To w większość mieszkanki gminy Czarny Dunajec.
We wtorek 16 maja żłobek przyjął pierwszych maluchów. - To dla nas duża rewolucja. Nie każdy bowiem ma babcię, czy ciocię, by zaopiekował się maluchem. Ja akurat musiałam siedzieć w domu z dzieckiem. Teraz będą mogła oddać Stasia pod opiekę – mówi Ewa Stec z Chochołowa na terenie gminy Czarny Dunajec.
Budowa nowego żłobka pochłonęła w sumie 7,5 mln zł. Gmina pozyskała na to zadanie dofinansowanie 2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Resztę kwoty gmina dołożyła z własnego budżetu.
Na Bachledówce budują platformę widokową. Szykują się na tur...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]