Elton John w ciągu trwającej pięć dekad kariery nagrał ponad 30 solowych albumów, zagrał przeszło 4 tysiące koncertów i sprzedał 250 milionów płyt. Największą popularność brytyjski piosenkarz zdobył w pierwszej połowie lat 70. To z tego okresu pochodzą takie utwory, jak: „Don’t Let The Sun Go Down On Me”, „Goodbye Yellow Brick Road”, „Island Girl” oraz wykonany wspólnie z Kiki Dee „Don’t Go Breaking My Heart”.
Wokalista lubował się wtedy w ekscentrycznych strojach w stylu glam, a jego znakiem rozpoznawczym były niekonwencjonalnie zaprojektowane okulary. Z czasem Elton John uspokoił się - co nie oznaczało, że fanom przestały się podobać jego piosenki. W latach 80. „I’m Still Standing”, „Nikita”, „Blue Eyes”, czy „You Gotta Love Someone” podbiły serca słuchaczy na całym świecie.
Potem artysta sześciokrotnie odbierał statuetkę Grammy, w tym wyjątkową Legend Award. Zdobył też Oscara za muzykę do filmu „Król Lew”, a nowa wersja utworu „Candle In The Wind”, wykonana podczas pogrzebu tragicznie zmarłej księżnej Diany, stała się drugim najlepiej sprzedającym się singlem w historii. W 1996 r. królowa Elżbieta II nagrodziła piosenkarza Orderem Imperium Brytyjskiego, a dwa lata później nadała mu tytuł szlachecki.
Po raz pierwszy Elton John zagrał w Polsce w 1984 r., a jego występ w Gdańsku odczytywano jako nadzieję na zmiany ustrojowe w Polsce i Europie. Popierał działania „Solidarności”, za co w 2010 r. przyznano mu Medal Wdzięczności.
W trakcie czterdziestoletniej kariery grupa Queen sprzedała prawie 300 milionów płyta i zdobyła niezliczoną ilość nagród. Nawet po tragicznej śmierci Freddiego Mercury’ego, niezwykle charyzmatycznego wokalisty, formacja pozostała jednym z najbardziej liczących się zespołów rockowych świata.
To przecież Anglicy stworzyli przeboje, które do dziś grane są przez większość rozgłośni radiowych na całym świecie: „Bohemian Rhapsody”, „Another One Bites The Dust”, „Crazy Little Thing Called Love”, „Radio Ga Ga” czy „Bicycle Race”.
Nowe życie w zespół tchnął amerykański wokalista Adam Lambert, który zastąpił z powodzeniem Mercury’ego przy mikrofonie Queen pięć lat temu.
- Ze względu na miejsce, w którym się odbywa, Life Festival Oświęcim promuje idee pokoju na świecie i poszanowania praw człowieka. Ale występujący na imprezie artyści nie muszą jakoś szczególnie poruszać tych tematów w swojej twórczości. Już sama ich obecność na festiwalu jest wyrazem poparcia dla idei, które staramy się głosić - powiedział nam Darek Maciborek, dyrektor artystyczny Life Festival Oświęcim.
Wszystkie informacje o imprezie: www.lifefestival.pl.