FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Przystanek na ulicy Lwowskiej 6 nieprzypadkowo przypominać ma o I transporcie.
- Znajduje się pośrodku trasy, którą przed 80 laty pokonali uczestnicy transportu z tarnowskiego więzienia do łaźni miejskiej w celu dezynfekcji i kąpieli. Nazajutrz zostali wsadzeni do pociągu, którym dotarli do nowo powstającego, nazistowskiego obozu – wyjaśnia Ryszard Lis, prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz-Birkenau.
W miejscu jednej z przezroczystych ścian przystanku pojawi się plansza pod hasłem: „80 lat temu KL Auschwitz zaczął się w Tarnowie”. Zawarte zostaną na niej najważniejsze informacje na temat I Transportu wraz z pięcioma, archiwalnymi zdjęciami dokumentującymi przemarsz więźniów do pociągu. Czekający na autobus na przystanku będą mogli również zapoznać się z nazwiskami mieszkańców Tarnowa i regionu, którzy wyruszyli do obozu 14 czerwca 1940 roku oraz przeczytać o tym, w jaki sposób miasto upamiętnia to dramatyczne wydarzenie w swojej historii.
Otwarcie przystanku w nowej odsłonie zaplanowano na 6 marca w południe.
Przystanek dedykowany I Transportowi dołączy do tych, które zdobią przestrzeń miejską już od pewnego czasu, a przy okazji edukują. Pierwszy z nich, przy ul. Mickiewicza poświęcony został w całości genialnemu wykonawcy z Tarnowa – Janowi Szczepanikowi. W centralnym miejscu znajduje się zdjęcie polskiego Edisona, a z umieszczonych plansz można dowiedzieć się ciekawych informacji z jego życiorysu oraz poznać jego wynalazki. Kolejny stoi na rogu ul. Lwowskiej i Goslara i dedykowany jest Grabówce. Uwagę zwraca na nim zwłaszcza duże, archiwalne zdjęcie ul. Lwowskiej.
