Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częściowo zrekonstruowany zamek w Rytrze zyska bramę wjazdową. Popularne miejsce pieszych wędrówek przyciąga tysiące turystów

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Chcą odbudować bramę wjazdową w Rytrze
Chcą odbudować bramę wjazdową w Rytrze Damian Radziak
Zamek w Rytrze stał się wielką atrakcją turystyczną odkąd został częściowo zrekonstruowany. Tylko w ubiegłym roku odwiedziło go blisko 26 tys. osób. Władze niewielkiej, ale pięknie położonej gminy w Dolinie Popradu, liczą że kolejne prace rekonstrukcyjne spowodują, że turystów będzie jeszcze więcej. W planach jest budowa bramy wjazdowej.

Od kilku lat zamek w Rytrze jest stałym punktem rodzinnych wycieczek. Położony na wzgórzu oferuje fantastyczne widoki na Dolinę Popradu. Po częściowej odbudowie krajobrazy można podziwiać z tarasu widokowego. Teraz władze gminy chcą zdobyć środki na odbudowę bramy wjazdowej, o której mówi się od kliku lat. O środki w wysokości 1,2 mln zł. chcą aplikować w programie Polski Ład Zabytki. Wójt liczy, że to wystarczy.

- Jest akceptacja konserwatora zabytków, musimy jeszcze wykonać projekt budowlany, koncepcja już jest. To wszystko będziemy realizować w ramach tych pieniędzy. To będzie mniej więcej kopia bramy wjazdowej, która jest przy zamku w Czchowie, bo to są dwa bardzo podobne obiekty i mniej więcej chcemy taką zrobić - mówi Jan Kotarba, wójt gminy Rytro.

Brama może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, do których dochodziło zazwyczaj pod wpływem alkoholu. Wiele osób wybierało odludne i łatwo dostępne miejsce żeby np. pić tam alkohol. Raz doszło nawet do groźnej sytuacji, która skończyła się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Nowym Sączu. Ratownicy około godz. 3 nad ranem zostali wezwani na pomoc 23-letniemu mężczyźnie i 29-letniej kobiecie. Oboje spadli z ruin zamku. Byli pijani.

Zamek pełen historii

Dzięki unijnej dotacji zamek w Rytrze, a w zasadzie w Suchej Strudze, bo w tym sołectwie jest położony, zyskał drugie życie. Za 2 miliony złotych udało się na przełomie 2018 i 2019 r. podnieść o dwa metry zewnętrzne mury. Podobnie nowego kształtu nabrała zamkowa wieża. Ostróże zostało zadaszone stropem, co w przyszłości pozwoli na ekspozycję znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych pamiątek. Po zamkowych murach wiedzie też ścieżka widokowa, z której można podziwiać przełom Dunajca i pobliskie ryterskie pagórki.

Ruiny zamku w Rytrze widziane z lotu ptaka

Zamek w Rytrze w jesiennej scenerii. Zachwycające krajobrazy...

Najstarsza wzmianka o zamku pochdzi z 1312 r., w której król Władysław Łokietek zezwolił starosądeckim klaryskom, aby pobierały cło „pod zamkiem Ritter”. Co do jego powstania przekazywanych jest kilka legend: w jednej został wzniesiony przez zabłąkanego rycerza, który przyszedł z okolic Niemiec już na początku X w., inna wersja, mówi, że wzniósł go książę czeski Wacław II, ten sam który lokował Nowy Sącz. Inne podania dotyczące zamku mówią o skarbie zakopanym pod jego murami, a miał go pilnować „pies o postaci koguta”. Klejnotów szukał tu nawet hrabia Adam Stadnicki. Inne legendy traktują o duchu górnika z okolicznego kamieniołomu, który straszy po tym jak nie odnaleziono jego ciała po śmierci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska