https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czujniki smogowe się czerwienią

Jolanta Białek
archiwum
Smog. Gmina Kłaj zamontowała pyłomierze monitorujące jakość powietrza. Lada dzień takie urządzenia pojawią się także w Wieliczce.

Kłaj, gdzie do tej pory badań stanu powietrza nie prowadzono w ogóle, tworzy sieć monitoringu na terenie całej gminy. Pyłomierze pracują od piątku wieczorem, jeszcze z przerwami, bo wciąż trwa przyłączanie ich do sieci. Urządzeń jest na razie siedem. Dwa zamontowano w Kłaju - na Urzędzie Gminy oraz siedzibie jednostki OSP, a pozostałe na remizach: w Brzeziu, Dąbrowie, Łężkowicach i Targowisku, a w Szarowie na Domu Kultury.

Docelowo pyłomierzy będzie dziesięć. - Trzy kolejne zostaną zainstalowane: w Gruszkach, Grodkowicach i Łysokaniach. Urządzenia te są już zamówione, dotrą do gminy w najbliższym czasie - zapowiada sekretarz Kłaja, Zbigniew Fic.

Gmina Kłaj zainwestowała w niedrogie pyłomierze (900-1000 zł za sztukę) proponowane przez firmę Airly, utworzoną przez studentów AGH. Czujniki mierzą poziom pyłów PM10 oraz PM2,5 a także wilgotność, temperaturę i ciśnienie powietrza. Wyniki pomiarów są dostępne na bieżąco na portalu internetowym map.airly.eu.

Wyniki pierwszych badań pokazują, że w gminie Kłaj normy zanieczyszczeń powietrza są przekraczane, ale nie tak drastycznie jak miało to miejsce np. w Zręczycach, Gdowie czy Niepołomicach w pierwszej połowie lutego, gdy nad tym rejonem wisiał smog gigant.

17 lutego po godz. 21 wszystkie czujniki w gminie Kłaj świeciły na czerwono (według oznaczeń na mapach to „bardzo złe powietrze”), jednak potem było już trochę lepiej. W niedzielę o godz. 19 najwyższe skażenie pyłem PM10 - 124 mikrogramy na metr sześć. (przy normie 50 jednostek) pokazywał czujnik w Łężkowicach, a po północy równie źle było w Targowisku (137 jednostek).

W pozostałych miejscowościach gminy w niedzielny wieczór były to wartości rzędu 55-100 mikrograma na metr sześć., natomiast najlepsza sytuacja była w Szarowie w godz. 19-20 (35-40 jednostek PM10).

Montaż pyłomierzy w gminie Kłaj oznacza, że monitoringiem powietrza zostanie objęta wkrótce większość powiatu wielickiego. Od kilku tygodni takie czujniki pracują już w gminach Niepołomice (16) oraz Gdów (5).

Wieliczka zamontuje niebawem pięć mierników Airly: trzy w mieście na SP nr 2,3 i 4 oraz na gimnazjach w Koźmicach Wielkich i Węgrzcach Wielkich. - Pyłomierze będą jeszcze w tym miesiącu - zapewnia Magdalena Golonka z Urzędu Miasta w Wieliczce.

Jedyną gminą w powiecie, która - jak poinformowano nas w Urzędzie Gminy - nie planuje na razie zakupu pyłomierzy, pozostają Biskupice.

[email protected]

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wawrzyniec
Nasz wójt zrobił ...... ?
M
Mega Pisiak
Dla mnie sprawujący urząd w klaju nic nie zrobili oprócz kolejnych kredytów i dennych decyzji
A dla ciebie fredziu to Pan Pisiak
A paliwo kupuje najdroższe bo kocham moja wioskę
M
Mieszkaniec klaja
Doleje oliwy do ognia jak był projekt solarow to Zbyszki zrezygnowały a franki poszły w górę i np Wieliczka zrobiła termoizolacje budynków oprócz solarow
Ludzie mieliby solary a tak mamy figę i możemy sobie na mapę w internecie popatrzec
p
palący gazem
A co ma urząd zrobić z informacją, że ktoś pali śmieci w piecu CO? Przecież nie mają żadnych uprawnień kontrolnych.

P.S. Wysilanie się na identyfikację rozmówców w dyskusjach internetowych nie ma sensu. Wycieczki ad personam pozwalają upuścić trochę żółci, ale merytorycznie nic nie wnoszą. Lepiej skupić się na argumentach rozmówców i z nimi dyskutować.
F
Ferdek
Skończ oczerniać władze Kłaja, bo Twoje posty poza zmianą nicka nic nie wnoszą do dyskusji. Dzwonienie to kiepski pomysł - policja ma sprawdzać piece ?? Człowieku skończ pisać głupoty !!!
p
palący gazem
Fredek, a co władze Kłaja robią dla czystości powietrza?
Akurat tu Mieszkaniec Kłaja ma rację. Kontrole domostw wypuszczających szambo na pola w Kłaju szybko się skończyły, bo dokuczały znajomym (to temat sprzed kilku lat)... A z dzwonieniem do urzędu to też kiepski pomysł - to jest zadanie dla policji. Wieczorami w Kłaju jest taki smród, że nie można domu przewietrzyć. Nie pomogą pyłomierze, jeśli przez źle rozumianą sąsiedzką lojalność będziemy pozwalać żeby nas ktoś truł.
F
Fredek
Nie ma postu o Kłaju, żebyś pisaczku nie skomentował.
Władze Kłaja robią zdecydowanie więcej niż władze Wieliczki czy Biskupic.
Jak wiesz kto pali syfem w piecu zadzwoń do urzędu i powiedz kto. Ale założę się, że z twoją mentalnością palisz śmieci w swoim piecu.
M
Men
Nie sprzedawajcie ruskiego węgla to sie temat smogu skonczy
M
Mieszkaniec klaja
Każdy wie ze sa narzędzia do eliminacji smogu np kontrole palenisk i nakładanie mandatów ale który wójt to zrobi Ano żaden No bo mu wyborca mściwy głosu nie odda w wyborach a tak Zbyszku bedą siedzieć przed monitorem i lamentować
91az
30 tys. zł + koszty obsługi w kolejnych miesiącach latach wydane po to, żeby potwierdzić to co każdy widzi za oknem ? Ile kasy potrzeba, żeby potwierdzić technicznie to co podpowiada zdrowy rozsądek ? Padnie argument, że bez wyników pomiarów nie można tego potwierdzić i problem będzie ignorowany. Czyli de facto jest to koszt braku wyobraźni lub niechęci zauważenia problemu włodarzy, urzędników i całej reszty, która kupuje te czujniki ?

Może taniej będzie zatrudnić kogoś mądrzejszego ?
M
Mieszkaniec
Niepołomice 14 pyłomierzy, Kłaj 10, a najbogatsza Wieliczka 5. Wstyd burmistrzu, boicie się co jest w powietrzu na wsiach ???
Na mini tężnie macie 400 tysięcy, a 30 tysięcy na pyłomierze brak. Takie urządzenie powinno być w każdym sołectwie !!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska