MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Debata przed wyborami do Parlamentu Europejskiego "Dziennikarze pytają" polityków dobiegła końca

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
Zapewnianie bezpieczeństwa to główny cel w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zadeklarowali przedstawiciele KO, Lewicy, Trzeciej Drogi i PiS podczas debaty PAP. Konfederacja chce zatrzymać Zielony Ład. Kandydaci partii byli też pytani m.in. o kwestie zmian traktatów unijnych i zniesieniu zasady jednomyślności.

Spis treści

Podczas środowej Debaty PAP przed czerwcowymi wyborami europejskimi politycy startujących komitetów - reprezentant KO - Andrzej Halicki, Trzeciej Drogi - Adam Jarubas, Lewicy - Joanna Scheuring-Wielgus, PiS - Anna Zalewska i Konfederacji - Krystian Kamiński odpowiadali na serię pytań od dziennikarzy.

Jakie przesłanie niosą poszczególne komitety?

W trakcie przedwyborczej debaty zorganizowanej przez PAP politycy byli pytani o przesłanie ich komitetów na eurokampanię.

Przedstawiciel Konfederacji Krystian Kamiński przekonywał, że jego ugrupowanie idzie do wyborów, aby pokazać, że w Europie są siły, które mówią "nie": Zielonemu Ładowi, paktowi migracyjnemu, odbieraniu państwom suwerenności, zaś obywatelom - ich wolności. Krytykował m.in dyrektywę o Europejskim Systemie Handlu Emisjami, która - jego zdaniem - spowodowała podwyżkę cen prądu w Polsce.

- My o tym mówimy, pokazujemy, gdzie jest niebezpieczeństwo - powiedział Kamiński i zapewnił, że zespół europosłów z Konfederacji będzie merytoryczny i dynamiczny.

Europosłanka Anna Zalewska zadeklarowała, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza w nowej kadencji europarlamentu zatrzymać m.in. pakt migracyjny oraz centralizację UE, która - jak mówiła - wiąże się m.in. z odejściem od zasady jednomyślności.

- "Nie" dla euro, wsparcie dla rolników, bezpieczeństwo, granice i oczywiście wolność, dlatego że pakiet Fit for 55, Zielony Ład i różnego rodzaju dokumenty z tym związane ograniczają własność, wolność i prywatność - wymieniała Zalewska.

Zdaniem europosła Adama Jarubasa (Trzecia Droga), tegoroczne wybory do PE będą o bezpieczeństwie. Przekonywał, że polską racją stanu jest silna pozycja naszego kraju w silnej Unii Europejskiej. Mówił też o potrzebie wzmacnianie Wspólnoty i jej instytucji, bo alternatywą - jego zdaniem - jest "koncert mocarstw" i podejmowanie decyzji ponad głowami słabszych państw.

- UE nie jest idealna, ale obecność w niej jest polską racją stanu. Idziemy tam po to - jako Trzecia Droga - żeby postawić tamę tym, którzy chcą rozsadzić Unię od środka. UE nie jest wygodnym workiem do bicia - oświadczył.

O bezpieczeństwie mówiła także ubiegająca się o mandat wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica). Wskazywała, też że UE nie zadbała o takie korzyści dla Polek i Polaków, jak własne mieszkanie, dobre wynagrodzenie, czy dobra komunikacja zbiorowa.

- Trzeba inaczej spojrzeć na Unię - na Unię, która buduje relacje i dba o swoich mieszkańców we wszystkich krajach - powiedziała.

Scheuring-Wielgus oceniła też, że UE potrzebuje zmian, dlatego należy pracować nad zmianą traktatów.

Celem Koalicji Obywatelskiej - mówił europoseł Andrzej Halicki - jest bezpieczeństwo w wielu aspektach. Elementem budowania bezpieczeństwa fizycznego i ochrony granicy zewnętrznej - przekonywał - jest zwiększenie budżetu Frontexu. Mówił też o konieczności powołania specjalnego komisarza ds. bezpieczeństwa.

Innym aspektem - jak wskazywał - jest bezpieczeństwo zdrowotne. W tej kwestii postulował zwiększenie budżetu komisarza ds. zdrowia.

Stosunek co do zmian traktatów unijnych

Reprezentanci komitetów zostali też zapytani m.in. o stosunek do ewentualnej zmiany traktatów unijnych, w tym zasady wymuszającej jednomyślne decyzje członków Unii w kluczowych sprawach.

Jarubas ocenił, że obecnie w europejskim środowisku politycznym "nie ma przestrzeni" do rozmów nad zmianami traktatów. Zwrócił uwagę, że sama zmiana traktatów i zniesienie zasady jednomyślności wymagałoby jednomyślnej zgody państw członkowskich, co obecnie nie jest realne.

Zgodził się z nim Halicki, który stwierdził, że traktatów nie należy zmieniać. Nawiązując do propozycji uzależnienia zgody na rozszerzenie Unii o np. Ukrainę lub Gruzję od zniesienia zasady jednomyślności, podkreślił, że perspektywa dołączenia do Unii musi być dla tych państw otwarta. Również Anna Zalewska z PiS zgodziła się, że mniejsze państwa w Unii muszą mieć "bezpiecznik" pozwalający na blokowanie niekorzystnych decyzji. Reprezentant Konfederacji zadeklarował, że jego ugrupowanie sprzeciwia się jakiejkolwiek centralizacji Unii.

Lewica „widzi przestrzeń” na rozmowy o zmianch

Odmienne zdanie ma reprezentująca Lewicę Joanna Scheuring-Wielgus. Jak mówiła, "jest przestrzeń", aby rozmawiać o ewentualnej zmianie traktatów. Polityczka zwróciła uwagę na negatywne aspekty obowiązywania zasady jednomyślności - przypomniała, jak Węgry rządzone przez Viktora Orbana przez dłuższy czas blokowały jeden z pakietów finansowego wsparcia dla broniącej się przed Rosją Ukrainy, i dopiero zakulisowe negocjacje pozwoliły na przyjęcie pakietu.

Inne z pytań dotyczyło ewentualnego wysłania wojsk poszczególnych państw UE na Ukrainę. W odpowiedzi wszyscy politycy podkreślali konieczność rozwoju własnej obronności państw Unii. Zalewska stwierdziła, że "nie widzi powodu", aby polskie wojska miały trafić na Ukrainę. Również Kamiński sprzeciwił się tej koncepcji.

Halicki i Scheuring-Wielgus przypominali, że gwarantem polskiego bezpieczeństwa i kluczowym graczem w tym obszarze jest NATO. Polityk KO, wraz z reprezentantem Trzeciej Drogi podkreślał znaczenie rozwoju wspólnych inicjatyw zbrojeniowych w Unii, reprezentantka Lewicy podkreślała natomiast znaczenie obrony cywilnej. Jak oceniła, powinna powstać europejska instytucja koordynująca tę dziedzinę w całej wspólnocie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Debata przed wyborami do Parlamentu Europejskiego "Dziennikarze pytają" polityków dobiegła końca - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska