Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje na upamiętnianie. Młodzi krakowianie będą kręcić filmy o II wojnie i integrować się z młodzieżą warszawską

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Jeden z projektów z Krakowa jest związany z okrągłą rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego
Jeden z projektów z Krakowa jest związany z okrągłą rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Konrad Kozłowski
Blisko 5,1 mln zł zostanie przekazanych na realizację 39 zadań, które - decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - otrzymały w tym roku dofinansowanie w ramach programu "Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju". To przedsięwzięcia, które mają w planach gminy, muzea, fundacje i stowarzyszenia, a także uczelnie z różnych części Polski. Jeśli chodzi o Kraków, ze wsparciem ministerstwa zostanie odnowiony Krzyż Katyński u stóp Wawelu, a Muzeum Krakowa zrealizuje projekt "Kraków '44 - Warszawa'44. Prolog".

Co kryje się za nazwą tego projektu krakowskiego muzeum? W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Krakowa planuje więc - w ramach obchodów - przypomnieć los warszawian, którzy po upadku powstania znaleźli tymczasowe schronienie w Krakowie.

- Wielu z wysiedlonych warszawian było aresztowanych przez Niemców. W byłych celach Gestapo przy ulicy Pomorskiej 2 w Krakowie zachowały się napisy wyryte na ścianie przez warszawianki. Autorką jednego z nich jest warszawianka Irena Malinowska, którą wybraliśmy jako patronkę Dni Pamięci Ofiar Gestapo w 2024 roku - informuje Krzysztof Haczewski, rzecznik Muzeum Krakowa. - Drugi patron lub patronka zostaną wybrani przez Internautów w plebiscycie (głos można oddać do czerwca 2024).

W ramach projektu "Kraków '44 - Warszawa'44. Prolog" grupy młodzieży szkolnej z Krakowa będą uczestniczyć w szeregu warsztatów i wykładów z zakresu historii okupacji niemieckiej Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem losu ofiar niemieckiego terroru, poznaniem miejsc straceń, egzekucji, aresztów, siedzib niemieckich formacji policyjnych w Krakowie. Po przeprowadzeniu cyklu zajęć, wykładów, wizyt studyjnych w oddziałach Trasy Pamięci Muzeum Krakowa - grupy rozpoczną cykl związany z warsztatami filmowymi.

- Po zakończeniu dwóch cyklów uczestnicy będą posiadać kompetencje pozwalające na tworzenie rzetelnych filmów dokumentalnych opartych na wydarzeniach związanych z II wojną światową w kontekście lokalnym. Projekt zakończy przygotowanie przez każdy z dziesięciu zespołów uczestniczących w projekcie krótkiego filmu dokumentalnego na wylosowany temat - przekazuje Krzysztof Haczewski.

Zwycięzcy pojadą do Warszawy

Spośród przygotowywanych 10 filmów zostaną wybrane trzy najlepsze. Członkowie trzech najlepszych zespołów wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Warszawy. W czasie wyjazdu te trzy zespoły będą uczestniczyć w Dniach Pamięci Pawiaka (początek października 2024), odwiedzą Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie, Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Spotkają się z młodzieżą ze szkół warszawskich współpracujących z Muzeum Więzienia Pawiak.

- Młodzież będzie uczestniczyć w specjalnie przygotowanych warsztatach przeprowadzonych metodą dramy. Projekt będzie pilotażowym programem, którego celem będzie poznawanie trudnej historii II wojny światowej przez wymianę młodzieży w ramach programu edukacyjnego. Uczestnicy i uczestniczki po zakończeniu programu będą mieć umiejętności przygotowania filmu dokumentalnego od momentu zbierania i weryfikacji zebranych materiałów do montażu. Nauczą się, w jaki sposób atrakcyjnie przedstawić swój film - informuje przedstawiciel Muzeum Krakowa.

Celem zadania jest popularyzacja polskiej historii, kształtowanie postaw obywatelskich, ukazanie patriotyzmu współczesnej młodzieży, zapoznanie młodych ludzi z problematyką niemieckiego terroru wobec ludności okupowanej Polski oraz uwrażliwienie na zbrodnicze akty dokonywane w czasach II wojny światowej.

Dodatkowym celem projektu - jak wskazuje Muzeum Krakowa - jest zapoznanie warszawskiej młodzieży z popowstańczymi losami mieszkańców ich miasta poprzez zaprezentowanie konkretnych miejsc i wydarzeń z historii powstańców na terenie Krakowa. Inicjatywa ma też pomóc w integracji młodzieży warszawskiej i krakowskiej poprzez przeprowadzenie wspólnych zajęć i warsztatów. Kolejnym celem jest kultywowanie i przywracanie pamięci o ofiarach Gestapo nie tylko w Krakowie, lecz również w innych miastach, a także popularyzacja dziejów Krakowa podczas okupacji niemieckiej, realizowanie polityki pamięci i dziedzictwa Polski w wymiarze historii oraz działalności i planów oddziału Muzeum Krakowa "Ulica Pomorska".

Projekt będzie realizowany do końca listopada 2024 roku. Całkowity koszt zadania to 99 tys. 171 złotych. Do krakowskiego muzeum popłynie ministerialna dotacja w wysokości 54 tys. zł.

Krzyż Katyński w Krakowie zostanie odnowiony

Z kolei Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie otrzyma 22 tys. 572 zł dotacji na renowację Krzyża Katyńskiego, który stoi na placu im. o. Adama Studzińskiego w Krakowie.

To pod tym krzyżem u stóp Wawelu tradycyjnie podczas różnych wydarzeń patriotycznych, świąt narodowych uroczyście składane są kwiaty i zapalane znicze, przy nim odbywają się apele poległych. Krzyż Katyński to pomnik w postaci krzyża upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Został poświęcony 19 maja 1990 roku przez kardynała Franciszka Macharskiego, ówczesnego metropolitę krakowskiego. Widnieje na nim napis: "1940 KATYŃ 1990". U jego podnóża znajduje się granitowa tablica, na której wymienione są tragiczne miejsca związane z najnowszą historią Polski. W 2012 roku pierwotny krzyż - który powstał w Pracowni Stolarstwa Artystycznego Stanisława Madonia w Suchej Beskidzkiej - został wymieniony na nową wersję. Kopię tę wykonali synowie zmarłego twórcy oryginału - Krzysztof Madoń i Jerzy Madoń.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska