https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga krzyżowa na Krupówkach. Wierni z Zakopanego modlili się niosąc drewniany krzyż

Łukasz Bobek
Droga krzyżowa na Krupówkach
Droga krzyżowa na Krupówkach PM
Kilkuset wiernych z całego Zakopanego, Kościeliska, działacze Związku Podhalan, harcerze, siostry zakonne, księża, turyści wzięli udział w drodze krzyżowej, jaka w niedzielę wieczorem przeszła po zakopiańskich Krupówkach.

Wierni wyruszyli z sanktuarium Najświętszej Rodziny na dolnych Krupówkach, by dotrzeć do kościoła św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego. W trakcie drogi niesiony był duży drewniany krzyż – przez różne grupy społeczne, mieszkańców różnych zakopiańskich parafii. Krzyż podążał między szpalerem harcerzy, którzy rozświetlali drogę pochodniami. Całość uroczystości zabezpieczała policja i straż miejska blokując ruch samochodowy na czas przejścia wiernych.

W tym roku na każdej z 14 stacji drogi krzyżowanej czytane były rozważania dotyczyły błogosławionej Rodziny Ulmów, których relikwie będą w sanktuarium na Krupówkach 9 i 10 kwietnia.

Tradycja drogi krzyżowej rozpowszechniła się w średniowieczu za sprawą Franciszkanów, którzy przenieśli ją do Europy Zachodniej dla wiernych, którzy nie mogli odwiedzić Ziemi Świętej - grobu Chrystusa. Droga krzyżowa jaką znanym w obecnej formie - składająca się z 14 stacji - ma swoje korzenie w XVIII wieku. Po raz pierwszy 14 stacji wprowadzono w 1741 roku i zrobił to św. Leonard z Porto Maurizio, który założył drogę krzyżową w rzymskim Koloseum.

Niedziela Palmowa w Poroninie

Niedziela palmowa na Podhalu. W Poroninie górale przygotowal...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska